Nowy Targ
Rozmaitości
Zima w mieście
Autor: Piotr Rayski-Pawlik
Zima była umiarkowanie mroźna, choć bezśnieżna, ale atrakcji w ramach „Zimy w Mieście 2011” w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu nie brakowało. Zatem po kolei…
Tradycyjnie MOK przygotował spotkanie z teatrem – spektakle: „Jak to Smok zrobił jeden niefortunny skok”; „Opowieści smutnej rzeki”; „Koziołeczek – spis wycieczek”. Pierwszy był przezabawną historią dwojga przyjaciół Smoka i Jeżyka, którzy burząc niefortunnie dom Żyrafy Agafy, postanawiają wyruszyć w podróż po zaczarowanym lesie… Dzieci co rusz stawały się bohaterami bajki czynnie uczestnicząc na scenie w kolejnych przygodach. Drugi miał przede wszystkim charakter edukacyjny – w wciągający sposób uczył małych słuchaczy (i tych większych też), że nie należy śmiecić w lesie i nad rzeką, a kiedy już się to przytrafi to śmieci należy zbierać i co ważne segregować, by ponownie wykorzystać możliwe do użycia materiały. Trzeci był ucztą dla naszej lokalnej społeczności – nie codziennie bowiem można zobaczyć przedstawicieli policji, staży, administracji samorządowej, środowiska lekarskiego czy nauczycielskiego, jako opowiadaczy bajki i jako osoby z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Gratulacje dla ekipy aktorskiej i reżysera Juliusza Chrząstowskiego.
Mogliśmy także obejrzeć pokaz animacji powstałych w studiach Se-ma-fora jak: „Parauszek” (2’); „Fantastyczny sklep z kwiatami” (15’); „Radostki” (10’40’’); czy „Piotruś i Wilk” (30’). Chciałoby się powiedzieć „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Znakomite historie z akcją nie polegającą na wybuchach, walce itp., a mimo to wciągające, znakomita muzyka i arcyznakomita animacja poklatkowa. Obowiązkowo do obejrzenia!
Oryginalną propozycją był przegląd kapel grających w MOK, czyli „MOK Session”. Było głośno to na pewno, ale także energicznie, buntowniczo i całkiem poprawnie muzycznie. Emo pokolenie i nie tylko było zadowolone, a kolejna edycja nastąpi.
Artystyczną wyprawą w nieznane, wyprawą sprawdzającą własne możliwości, był cykl warsztatów teatralnych „Work In Progress”. To intensywne zajęcia teatralne, oparte na ćwiczeniach fizyczno-ruchowych, praktykowanych na międzynarodowych warsztatach Lift-Off w Berlinie oraz autorskich ćwiczeniach opracowanych specjalnie na edycję warsztatów przez Karolinę Fortunę i Szymona Budzyka, aktorów Teatru Witkacego z Zakopanego. Najwyższa półka, nieprzeciętna przygoda dla młodych aktorów i oryginalny spektakl, choć akurat tutaj najważniejsza była „droga prowadząca do…”.
Nieco szalone były warsztaty ekoplastyczne i plastyczne prowadzone przez panie Elżbietę Kolusz i Agnieszkę Rokicką. I tak na spotkaniach „Halo tu Ziemia” przekonaliśmy się, że kontakt z Kosmosem jest możliwy, a technologia kosmiczna jest do przeskoczenia jeśli się ma pudła, drut, plastikowe rury, kleje, taśmy (zwłaszcza te dwustronne) i jeszcze kilka rzeczy, oraz oczywiście pomysłowość pani Eli. Mogli się o tym przekonać także rodzice z najmłodszymi pociechami w ramach spotkań „Family Ekoart”. Z kolei pani Agnieszka pokazała dzieciakom świat kolorów i … plastyczne sztuczki - tusz i farby nie musi być tylko tuszem i farbami jak powiedziałby mistrz Yoda.
Kolejną z propozycji były warsztaty „Kurs origami” oraz zajęcia „Jiu-jitsu – rekreacja ruchowa”. I co ciekawe zarówno jedna jak i druga propozycja miały w sobie coś „dla ducha” i coś „dla ciała” (oczywiście japońskiego), choć w różnych akcentach. Bowiem jak przekonali się adepci zajęć jiu-jitsu to nie tylko ogólnorozwojowe ćwiczenia, czy bloki i rzuty, a równie ważny jest trening mentalny (polecam ćwiczenie cierpliwości prezentowane przez Senseia Aleksandra Kozioła). Z kolei origami to nie proste składanie papieru, ale także ćwiczenie spokoju, dokładności, przestrzennego myślenia o czym przekonał nas pan Krzysztof Strebeyko.
Blisko dwieście dzieci z Nowego Targu uczestniczyło w zajęciach organizowanych przez cztery szkoły podstawowe podczas zimowych ferii. Młodzi nowotarżanie mieli zapewnioną opiekę nauczycieli oraz codziennie ciepły posiłek. Zajęcia zorganizowane zostały dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych przez szkoły nr 2, 5, 6 i 11, a sfinansowane przez Burmistrza Miasta Nowego Targu (zajęcia merytoryczne) i Ośrodek Pomocy Społecznej (posiłki).
Uczestnicy brali udział w zajęciach integracyjnych, profilaktycznych i rekreacyjno-sportowych. Podczas ferii odwiedzili wyciąg narciarski na Zadziale, poszczególne grupy jeździły do Zakopanego, Ludźmierza, zwiedzały nowotarską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w ramach programu adresowanego przez Państwową Straż Pożarną, uczestniczyły w zajęciach na Strzelnicy Ligi Obrony Kraju, a także w wielu innych zajęciach. Warto odnotować, że w okresie ferii można było korzystać z toru do jazdy na łyżwach, który znajduje się w parku i darmowej ślizgawki na lodowisku.
- Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...300 zł
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł