PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2024 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Nowy Targ

Kultura

MAPATESTA – Poszukiwania, czyli rodzina Cukrów przedstawia

Niedziela, 10 listopada 2024 r.
Autor: Piotr Kyc

MAPATESTA – Poszukiwania, czyli rodzina Cukrów przedstawiaNie często można uczestniczyć w wystawie poświęconej twórczości członków jednej rodziny. A tak zdarzyło się w sobotni wieczór, w nowotarskiej Galerii Jatki, gdzie dwa pokolenia rodziny Państwa Cukrów wystawiały swoje prace. Z przyjemnością i refleksją spoglądano na prace seniora Stanisława Cukra jego córki Marii Cukier, oraz synów Stanisława jr i Pawła. „Motorem przedsięwzięcia, która całe przedsięwzięcie dopięła na ostatnią sprzączkę. Pięknie, serdecznie i kolorowo było żona Stanisława Cukra - Maria” napisano w informacji Galerii Jatki. Wystawa zgromadziła licznych gości całej Małopolski: rodzinę, przyjaciół, uczniów. Gratulacje dla wszystkich twórców! Wystawa czynna do końca listopada.


Galeria Sztuki JATKI BWA w Nowym Targu istnieje od 28 września 1991 roku. Jest to jedyna profesjonalna galeria w mieście, która do 1 stycznia 2011 roku była filią Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu. Obecnie działa jako Oddział MCK SOKÓŁ.

 

Stanisław Cukier ROCZNIK 1954

Stanisław Cukier ukończył PLSP im. A. Kenara w Zakopanem w 1976 roku. W latach 1976-1981 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. W 1981 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. W latach 1981-1986 pracował jako wykładowca na Wydziale Rzeźby w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej w ASP w Warszawie. Od 1982 roku jest członkiem FIDEM (Federation Internationale de la Medaille) – bierze udział w wystawach i kongresach. W latach 1994 – 2019 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Mieszka w Zakopanem, pracuję twórczo, tworzy medale, plakiety i rzeźby głównie w brązie odlewane metodą traconego wosku. Stanisław Cukier to rzeźbiarz posługujący się techniką modelunku rzeźby bezpośrednio z wosku.  Czerpiąc z  klasycznej techniki rzeźby w brązie kreuje dzieła w których widz odnajduję doskonałą harmonię pomiędzy formą a treścią. Głównym tematem prac artysty jest człowiek. Człowiek duchowy a zarazem ludzko niedoskonały. Pełen wewnętrznego światła sacrum. Rzeźby Stanisława Cukra są w swojej formie oszczędne a zarazem pełne subtelnych niuansów i niedopowiedzeń. 

 

MARIA CUKIER – ROCZNIK 1986

Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie dyplom na Wydziale Rzeźby obroniła w pracowni prof Adama Myjaka. Studiowała również w Academia di Belli Arti di Carrara, we Włoszech, gdzie zafascynowała ją praca w kamieniu. Po studiach wyjechała na kilka lat do Hiszpanii, gdzie działała twórczo, głównie w drewnie. Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i Francji.  Swoje prace prezentowała wielokrotnie na  wystawach indywidualnych i zbiorowych. Brała udział w kilkudziesięciu międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie a jej prace można oglądać tam w miejscach publicznych. Od kilku lat prowadzi pracownię stolarską dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy PSONI w Zakopanem. Jest mamą pięcioletniej Zosi.

 

TERESA CUKIER – ROCZNIK 1990

rodzona w Zakopanem gdzie w 2009 roku ukończyła Liceum im. Antoniego Kenara. W 2013 roku obroniła dyplom licencjacki na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku projektowanie szkła. W 2012 roku odbyła stypendium zagraniczne (Erasmus), w Instytucie Ceramiki i Szkła (IKKG), Höhr-Grenzhausen w Niemczech. Gdzie studiowała przez następne 3 lata. Obecnie jest absolwentką tego Instytutu, w 2016 roku obroniła w tam tytuł magistra sztuki. W 2021 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Teresy Cukier, w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów, Gorlice. Obecnie bierze udział w wystawach i licznych projektach w Polsce i za granicą, pracuje i mieszka w Koblencji.

 

 STANISŁAW CUKIER JR.

2021 – obecnie Studia doktoranckie na kierunku Biologia w Szkole Biologii Molekularnej i Chemii Biologicznej w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

2021 Stopień magistra w dyscyplinie zootechnika i rybactwo, Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Promotor dr hab. Maciej Kamaszewski, praca magisterska pt. „Wpływ nanocząstek i jonów srebra na morfologię gonad męskich ameki wspaniałej (Ameca splendens) badania wstępne”.

2020 – 2021 Studia II stopnia – magisterskie na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich, ścieżka Zwierzęta Dzikie, Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

2020 Stopień inżyniera w dyscyplinie zootechnika i rybactwo, Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Promotor dr hab. Maciej Kamaszewski, praca inżynierska pt. „Bioróżnorodność dużych skrzelonogów w ekosystemach wodnych Rybackiej Stacji Doświadczalnej Łąki Jaktorowskie”.

2016 – 2020 Studia I stopnia – inżynierskie na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich, Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie2013 – 2016 Liceum ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem

 

 PAWEŁ CUKIER – ROCZNIK  1988

Paweł Cukier ur.1988 w Zakopanem Obecnie mieszka w Holenderskiej gminie Zaanstad. W 2018 roku zainspirowany filozofią Simone Weil rozpoczął pracę w fabryce jako robotnik. W latach 2012/2013 przeprowadził studium życiorysu malarki Olgi Boznańskiej na potrzeby pracy Magisterskiej w Pracowni Projektowania Scenografii Filmowej prof. Janusza Sosnowskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2013/2018 pracował jako scenograf w rozmaitych produkcjach teatralnych i filmowych. W tym okresie, tworzył również malarstwo komercyjne. 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.