Nowy Targ
Kultura
Tylko jedna taka Noc!
Autor: Barbara Pachniowska
16 maja nowotarskie instytucje i stowarzyszenia otwierają dla odwiedzających ciekawe miejsca i przygotowują interesujące propozycje kulturalne. Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku zapraszają Państwa : Galeria Sztuki BWA Jatki ,Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, PTH, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, Filia w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ z ekspozycją Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, Miejska Hala Lodowa Sala Tradycji KS Podhale ,Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego i Miejski Ośrodek Kultury. W ramach 5 Nocy Muzeów -16 maja - o godz. 20.00 w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpi Agnieszka Grochowicz w koncercie OSIECKA#KRAJEWSKI#GROCHOWICZ. Obowiązują wejściówki /do odebrania w sekretariacie MOK za symboliczną złotówkę/.
Koncert ten to spotkanie krakowskiej poetki, wokalistki i aktorki Agnieszki Grochowicz z twórczością jednego z najbardziej twórczych i wzruszających duetów twórczych w historii polskiej piosenki w nowych aranżacjach znakomitych krakowskich muzyków jazzowych trzech różnych pokoleń – Antoniego Dębskiego, Dawida Rudnickiego oraz Damiana Niewińskiego. W projekcie znajdziemy zarówno piosenki znane szerokiej publiczności takie jak np. „Kołysanka dla Okruszka”, czy „Uciekaj moje serce”, jak i te mniej znane będące niejednokrotnie interesującym odkryciem dla słuchacza.
Galeria Sztuki BWA „Jatki” zaprosi na wystawę Jana Tadeusza Skłodowskiego - fotografika, pisarza, podróżnika, badacza Kresów. Artysta odbył ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych na tereny Litwy, Łotwy, Słowacji, Ukrainy. Między innymi z tych podróży pochodzą prezentowane na wystawie portrety. Poza tym pan Jan był uczestnikiem i autorem referatów na międzynarodowe kongresy "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej" (2009, 2012) oraz "Dialogi Dwóch Kultur w Krzemieńcu, Ukraina" (2011, 2012, 2013).
W maju poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego będzie tematem kolejnego salonu poezji . Gałczyński bowiem to najprawdopodobniej najpopularniejszy, najchętniej, najżywiej i najłatwiej przyswajany poeta polski. Może jedyny, do którego nie trzeba było zachęcać i napędzać - sam wchodził do głowy i serca. Serwus, madonna, Ulica Towarowa, Inge Bartsch, Skumbrie w tomacie, Pieśń o żołnierzach z Westerplatte, Zaczarowana dorożka, Starsna zaba, Satyra na bożą krówkę, arcydzieła poezji miłosnej, czy szereg Zielonych gęsi z nieśmiertelnym Dymiącym piecykiem na czele biły rekordy powodzenia w szkole, na egzaminach i na konkursach recytatorskich. Poezję Gałczyńskiego usłyszymy w interpretacji aktora Teatru Bagatela, Marcina Kobierskiego.
Również w maju wrocławscy artyści scen muzycznych wystąpią w MOK w koncercie operetkowym .Podczas koncertu zabrzmią także niezapomniane walce wiedeńskie mistrza walca-Johanna Straussa, a także czardasze i tanga. Zabrzmią takie przeboje, jak: „Libiamo” G. Verdi, „Wielka sława to żart” ,J Strauss, „O mio babbino caro” G. Puccini, „La donna é mobile” G. Verdi, „Czardasz” V. Monti.
Kolejną ucztę duchową przygotowała dla Państwa Orkiestra Akademii Beethovenowskiej ,która w koncercie „Jeszcze Polska muzyka” zaprezentuje: Koncert na orkiestrę smyczkową -G.Bacewicz, Serenadę C-dur, op.48 - P.Czajkowskiego, Polonez Elegijny- Z.Noskowskiego i Symfonię nr 3 "Szkocką op.56 - F.Mendelssohna-Bartholdego.
- Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...65 zł
- Spinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm. 350 zł
- „Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...40 zł