Nowy Targ
Kultura
Ślady historii w Muzeum Podhalańskim
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej
Pamiątki z różnych okresów historii Nowego Targu i partnerskiego słowackiego Kieżmarku można oglądać na wystawie w Muzeum Podhalańskiego, która jest częścią projektu unijnego pt. „Śladami historii miast pogranicza polsko-słowackiego Nowego Targu i Kieżmarku”. Wśród pamiątek udostępnionych na piętrze ratusza można po raz pierwszy obejrzeć skarby wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w trakcie rewitalizacji Rynku.
Oprócz zgromadzenia eksponatów i samej wystawy projekt zawiera prezentację multimedialną, audioprzewodniki oraz stronę internetową www.sladamihistorii.nowytarg.pl tak więc historyczne ciekawostki stolicy Podhala oraz Kieżmarku, czyli dwóch centralnych miejscowości swoich regionów.
Wspólny partnerski projekt Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum w Kieżmarku objął m.in wyznaczenie tras i umożliwienie zwiedzania obydwóch miast z audioprzewodnikami śladem miejsc ciekawych i zabytkowych. Audioprzewodniki zostały opracowane według dostępnych materiałów źródłowych i udostępnione w trzech wersjach językowych co umożliwia wzajemne poznawanie historii przez mieszkańców pogranicza i turystów odwiedzających nasz region.
Stworzenie multimedialnej prezentacji, opartej na dostępnym materiale archiwalnym pozwala odtworzyć historię miasta Nowego Targu oraz budowli, które już nie istnieją a tym samym ułatwia zarówno Mieszkańcom jak i turystom lepsze poznanie historii. Wizualizacja powstała dzięki nowoczesnym technologiom animacji i modelowania przestrzeni w 3D. Jest stale dostępna w budynku Muzeum.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Flakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm. 130 zł
- Bańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Ślady historii w Muzeum PodhalańskimAutor zdjęć: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznejobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 5