PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Podróż w czasie – PRL w Bursie Gimnazjalnej

Wtorek, 5 marca 2013 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. Archiwum PTH O/Nowy TargW przyziemiu nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego otwarto drugą w tym roku wystawę czasową zatytułowaną „Lenin wiecznie żywy … plakaty propagandowe w PRL”. Chociaż tytuł sugeruje, iż można na niej obejrzeć szeroką paletę afiszy towarzyszących społeczeństwu polskiemu w okresie „komuny”, to jednak, co warto podkreślić, uzupełniona została o szereg eksponatów pozwalających poczuć klimat tamtych lat.


Na zwiedzających czeka bowiem sporo zaskakujących niespodzianek ,  w tym m.in. fragment zrekonstruowanego mieszkania z połowy l. 80-tych, czy też kącik turystyczny z nartami, kolekcją aparatów fotograficznych i biletem lotniczym z 1975 r.

Plakaty są wiodącym elementem ekspozycji. Pokazano afisze propagandowe związane ze świętami państwowymi, w tym przede wszystkim 1 maja i Manifestu Lipcowego ale także tzw. społeczne,  promujące ochronę przyrody, czytelnictwo czy zdrowy tryb życia. Wszystkie one stanowią element bogatej „kolekcji leninowskiej” przechowywanej w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej.  W jej skład wchodzą obok plakatów również dokumenty, zdjęcia, albumy oraz blisko osiemdziesiąt Ksiąg Pamiątkowych zawierających wpisy wielu ówczesnych dygnitarzy komunistycznych odwiedzających Muzeum Lenina w Poroninie.  Po likwidacji tej „zasłużonej” placówki zgromadzone w niej eksponaty zostały przez ówczesnego Wojewodę Nowosądeckiego przekazane do trzech muzeów w Nowym Sącz, Zakopanem i właśnie do Limanowej. Dziś  stanowią one  jeden z najcenniejszych zespołów archiwalnych przechowywanych w Muzeum Regionalnym.

Z tego bogatego zasobu na nowotarskiej wystawie pokazano dwie najstarsze „Księgi Pamiątkowe” z wpisami z lat pięćdziesiątych XX w. oraz księgi przygotowane specjalnie dla Muzeum Lenina, ze stosownie przygotowanymi twardymi okładkami z tłoczonymi czerwonymi literami tytułami: Księga Pamiątkowa Muzeum Lenina w Poroninie oraz Księga Pamiątkowa Muzeum Lenina w Białym Dunajcu. Niezwykle interesujące są również ręcznie wykonywane przez młodzież szkolną albumy na organizowane przez poronińskie muzeum liczne konkursy historyczne i plastyczne.

Uzupełnieniem ekspozycji są różnorodne materiały historyczne: legitymacje, przepustki świadectwa, zdjęcia itp. oraz bogata kolekcja przedmiotów powszechnego użytku. Na wystawie można zatem obejrzeć, radia, telewizor, odkurzacz i froterkę ale także adapter i maszyny liczące. Cenne są eksponaty związane z działalność Ligi Obrony Kraju, w tym m.in. trofea i puchary zdobywane przez jego członków na licznych zawodach sportowych.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego oraz z prywatnych kolekcji: Magdaleny Dyląg, Roberta Kowalskiego, Szczepana Kowalskiego, Wojciecha Batkiewicza, Danuty Hajnos. 

Autorami scenariusza i opracowania wystawy są Magdalena Dyląg i Robert Kowalski oboje z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca 2013 r. Można ją obejrzeć po wcześniejszym kontakcie dzwoniąc pod  nr telefonu 502 418 742, lub wysyłając zgłoszenie na mail: pth.nt@poczta.fm. Do obejrzenia wystawy serdecznie zapraszamy przede wszystkim młodzież szkolną,  ale także wszystkich miłośników historii naszego regionu.


 

Historia reklamy i propagandy – wykład w Bursie Gimnazjalnej
 
We czwartek 28 lutego 2013 r. z fantastycznym wykładem nt. propagandy i reklamy wystąpiła Magdalena Dyląg, prezeska limanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Towarzyszyła mu prezentacja multimedialna zawierająca szereg interesujących przykładów reklam, począwszy od starożytnych fresków po czasy nam współczesne, jak również plakaty propagandowe, opracowane przez wielu znamienitych artystów. Całość dopełniły kroniki filmowe z lat 1958/64 oraz film dokumentujący podchód pierwszomajowy w Nowym Targu nagrany w 1968 r.
 
* * *
Mgr Magdalena Dyląg, historyk i archiwista. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2011  r. prezeską  Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej. Autorka kilku publikacji popularno-naukowych oraz historycznych wystaw czasowych. Jedna z nich pt. „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich w relacjach i obiektywie Limanowian”  prezentowana była w 2012 r. w Nowym Targu.
 
Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.