Nowy Targ
Kultura
"Podhalańskie instrumenty pasterskie" - promocja w mieście
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
30 kwietnia w nowotarskiej siedzibie Euroregionu Tatry odbyła się promocja filmu „Podhalańskie instrumenty pasterskie” oraz nowego numeru kwartalnika „TATRY”. Gości przywitał Marcin Kudasik z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu oraz wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak, a spotkanie poprowadził autor scenariusza filmu - Krzysztof Trebunia-Tutka. Promocja była pierwszym wydarzeniem II Nowotarskiej Majówki.
Publiczność miała możliwość obejrzenia dwóch części filmu „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, a także nabycia najnowszego numeru kwartalnika TPN „Tatry”. Zamieszczono w nim interesujący artykuł Krzysztofa Trybuni-Tutki o instrumentach pasterskich. Prenumeratorzy wraz z aktualnym numerem kwartalnika otrzymają także płytę DVD z filmem „Podhalańskie instrumenty pasterskie” i taki właśnie zestaw był dostępny także dla uczestników promocji. Nie zabrakło także muzyki góralskiej w wykonaniu Krzysztofa Trebuni-Tutki oraz jego uczniów z TCKiS „Jutrzenka” w Zakopanem.
Podhalański Serwis Informacyjny Watra wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej Kościelisko zrealizował w 2009 roku projekt „Muzycko pieknie gros, kie swoje gęśle mos”, którego efektem jest film edukacyjny o instrumentach pasterskich na Podhalu.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Województwo Małopolskie. Pozostałymi partnerami projektu są: Biuro Promocji Zakopanego, Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego, Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka".
Film „Podhalańskie instrumenty pasterskie” z jednej strony dokumentuje unikalne i ginące zjawisko kultury ludowej, jakim jest budowa i gra na instrumentach pasterskich, z drugiej strony pełni ważną rolę edukacyjną. Jest skierowany nie tylko do osób zawodowo i hobbystycznie zainteresowanych tematem, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Nauczyciele mogą z niego korzystać podczas pracy z młodzieżą na lekcjach muzyki oraz wiedzy o regionie. Nowoczesna technika multimedialna pozwala w ciekawy i atrakcyjny sposób zapoznać wszystkich zainteresowanych z jednym z najciekawszych obszarów tradycyjnej kultury regionalnej. Wiedza ta podana jest w przystępnej, niekiedy anegdotycznej formie.
Film przedstawia tytułowe zagadnienie w różnych aspektach – zaczynając od źródeł i historii muzyki pasterskiej, poprzez budowę i wykonanie instrumentów, prezentację gry starszych mistrzów oraz młodych wykonawców, aż po rolę i wykorzystanie tych instrumentów współcześnie. W filmie udział wzięli współcześni muzykanci grający na instrumentach pasterskich: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Bartłomiej Koszarek, Jan Karpiel-Bułecka, Stanisław Michałczak, Szymon Bafia oraz Góralski Zespół "Zornica" i uczniowie Krzysztofa Trebuni-Tutki z TCKiS „Jutrzenka”.
Ze względu na możliwość wykorzystania podczas lekcji w szkole, film jest podzielony na dwie części o długości ok. 30 minut każda. W części pierwszej przedstawiono dawne podhalańskie instrumenty pasterskie: róg, trombitę, fujarę bezotworową, piszczałkę sześciootworową, piszczałkę podwójną zwaną dwojnicą, kozę podhalańską i złóbcoki. Wspomniano też słynnych dawnych muzykantów, którzy współtworzyli historię muzyki pasterskiej, zarejestrowano grę współczesnych wybitnych góralskich instrumentalistów, którzy dzielą się z widzem swoim doświadczeniem i wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W drugim odcinku uporządkowano i rozszerzono wiadomości na ten temat, zaprezentowano najstarsze unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, pokazano współczesne funkcje takich instrumentów oraz tajniki budowy złóbcoków i kozy podhalańskiej.
- Torebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...110 zł
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Wisiorek "Trójeczka"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł
- "Podhalańskie instrumenty pasterskie" - promocja w mieścieAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 50
- Premiera filmu „Taniec górali podhalańskich”
- Już wkrótce premiera filmu „Taniec górali podhalańskich”