Nowe Bystre
Rozmaitości
Patronat medialny WATRA
Konkurs kulinarny w Nowem Bystrem
Autor: Justyna Watycha
Urząd Gminy Poronin wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury już po raz trzynasty zorganizowali Konkurs Potraw Regionalnych. Z roku na rok impreza cieszy się coraz to większym zainteresowaniem wśród miłośników kuchni góralskiej, właścicieli pensjonatów, karczm regionalnych oraz gości przebywających na Podhalu. Współorganizatorami tegorocznej edycji byli również Sołtys i rada sołecka Nowe Bystre, Związek Podhalan Oddział Nowe Bystre oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nowem Bystrem.
Konkurs Potraw Regionalnych jest to impreza kulinarno-promocyjna, odbywająca się, co roku w poszczególnych sołectwach Gminy Poronin. Góralskie gaździny przygotowują potrawy oparte na tradycyjnych recepturach z ekologicznych gospodarstw agroturystycznych. Konkurs ma na celu utrzymanie tradycji sporządzania i podawania jadła na terenie naszej małej ojczyzny.
Komisja Konkursowa w składzie:
1. Bronisław Stoch – Wójt Gminy Poronin
2. Grzegorz Wojtera – Wójt Gminy Suchy Las
3. Andrzej Skupień – Wice-Starosta Powiatu Tatrzańskiego
4. Stanisław Kula – Sołtys Sołectwa Nowe Bystre
5. Agata Janczura – przedstawiciel sponsora PRYMAT
6. Helena Buńda – przedstawiciel Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury
W Konkursie udział wzięło 6 drużyn sołeckich: Stasikówka, Poronin, Nowe Bystre, Małe Ciche, Ząb oraz Bustryk. Komisja Konkursowa oceniło 191 potraw, 75 nalewek i rodzajów ciast. Z roku na rok obserwuje się wzrost estetyki dekoracji stołu. W kategorii napitek obserwuje się bogactwo serwowanych win i nalewek, których przygotowanie wymaga zarówno kunsztu kulinarnego jak i odpowiedniego czasu ich dojrzewania. Jury nagrodziło każde sołectwo uwzględniając ilość potraw oraz pomysłowość przygotowania:
Małe Ciche – „wigilia i połazy” – tematyczny stół, 45 potrawy, 6 nalewek, 7 ciast, „rydze kwaszone smażone na maśle”, „jagnięcina z rydzem i oscypkiem”, „krem ze śliwkami i hałuskami”, „kapusta z grzybami i grochem”
Poronin – 48 potraw, 13 nalewek, 8 ciast, „przysmak teściowej” „cielęcina w sosie grzybowym”, „gołąbki z kaszom i grzybami” „taca z wędlinami”, „karczek po baciarsku”
Stasikówka – 35 potraw, 17 nalewek, 7 ciast, „kolana sołtyski”, „rydze na maśle”, „dziko rolada”, „barszcz na wędzonce”
Bustryk – 45 potraw, 11 nalewki, 3 ciasta, „pieczeń z dzika”, „pieczono kaczka”, „grule mascone zapiekane z oscypkiem”, „zoproska”,
Ząb – 46 potraw, 18 nalewek i 9 ciast, „kotleciki jagnięce”, „kwaśnica na wędzonce”, „udziec barani”, „miętówka”
Nowe Bystre – 65 potraw, 18 nalewek, 12 ciasta, „zołykace”, „zalewajka na sałacie”, „śpice górlaskie”, „sernik” i „borówka”
Kuchnia tradycyjna oparta jest o produkty lokalne, wyhodowane w naturalnym środowisku, których walory zdrowotne są nieocenione. Mają walory antyrakowe, antybakteryjne, obniżają ciśnienie i zły cholesterol.
Komisja Konkursowa podkreśla bogactwo stołów, prostotę potraw podniesioną do sztuki kulinarnej, Podkreślona została góralska cecha gościnności – nukanie, która była przekazana nie tylko słowem ale również sercem, spojrzeniem i urokiem osobistym gaździn.
Komisja Konkursowa podkreśla bardzo serdeczną atmosferę panującą wśród uczestników, a to, co szczególnie zwróciło uwagę to fakt, że w degustowanych daniach odnaleźliśmy smak potraw przygotowywanych przez nasze babcie i mamy. Pragniemy podziękować gaździnom z każdego sołectwa za serdeczne i ciepłe przyjęcie.
W tegorocznej edycji Konkursu zostały przyznane nagrody specjalne:
Nagroda Wójta Gminy Poronin za najlepszą tradycyjną potrawę – za kapustę z grzybami i grochem dla Stanisławy Żegleń z Małego Cichego
Nagroda Starosty Tatrzańskiego za najlepszą tradycyjną potrawę mięsną – za kolanka sołtyski dla Zofii Majerczyk z Stasikówki.
Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury za najlepszą tradycyjną potraw z jagnięcinę – za kotleciki baranie dla Michała Stocha z Zębu.
Nagroda od Stacji Narciarskiej Małe Ciche za sałatkę – bacowską dla Krystyny Gruszki z Nowego Bystrego
Nagroda Związku Podhalan Oddział Nowe Bystre – za barszcz na wędzonce dla Zofii Gał z Stasikówki
Nagroda Sołtysa Sołectwa Nowe Bystre – za najlepszą nalewkę miętówkę dla Anny Stoch z Zębu
Nagroda Skoku Stefczyka – za kotleciki baranie dla Stanisławy Galicy z Małego Cichego
Nagrody Prezesa PLGD:
· 1. Danie mięsne - kaczka – Zofia Rafacz z Bustryku
· 2. Danie mączne – pierogi z oscypkiem – Anna Bugara z Zębu
· 3. Wypiek - piernik – Stanisława Galica z Małego Cichego
· Jeden z produktów zarejestrowany na liście produktów tradycyjnych przez PLGD:
· Hałuski – Helena Szwajnos z Poronina
· tarcioki - Beata Kalata z Bustryku
· kapusta po góralsku – Grażyna Staszel z Nowego Bystrego
KARNETY DO TERM SZAFLARY – za :
1. Gołąbki z kaszom i grzybami dla Anny Gał z Poronina
2. Krem ze śliwkami dla Ludwiki Pawlikowskiej z Małego Cichego
3. Taca z wędlinami dla Czesławy Skiby z Poronina
4. Jagnięcina z rydzami i oscypkiem dla Stanisławy Galicy z Małego Cichego
5. Dzikom rolade dla Joanny Pradziad z Stasikówki
· Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Nowe Bystre
· Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Stasikówka
· Nagroda specjalna od firmy PRYMAT dla gaździn z Sołectwa Bustryk
· Nagroda TRIP – kwaśnica na wędzonce – Maria Staszel z Zębu
· Nagroda Specjalna sołtysa Małego Cichego dla gaździn z Małego Cichego
Sponsorzy zadbali o atrakcyjne nagrody, wyróżnienia, by każda z uczestniczących ekip odczuła, że swoją obecnością, wkładem pracy, zaangażowaniem w prezentację przyczynia się do popularyzowania Regionu i jego bogatych tradycji, w tym kulinarnych. Bardzo dziękujemy sponsorom: „PRYMAT’, Stacja Narciarska MAŁE CICHE, PAKFOL, TERMY SZAFLARY, SKOK STEFCZYKA, TRIP, PCD SALAMI za ufundowanie nagród dla wszystkich gaździn. Podziękowania kierujemy również w stronę wspierających finansowo nasz Konkurs: Starostwu Powiatowemu w Zakopanem oraz Podhalańskiej Lokalnej Grupie Działania.
Serdeczne podziękowania składamy dzieci i młodzieży z zespolu "Mali Bystrzanie" za występ, który uświetnił nasz konkurs oraz muzyce góralskiej za oprawę całej naszej imprezy.
Tekst: Urząd Gminy Poronin
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Bransoletka "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm 70 zł
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł