Nowa Biała
Kultura
Ocalić od zapomnienia
Autor: Stanisław Krzysztofek
Już po raz drugi, 15 sierpnia odbyło się spotkanie pt. „Ocalić od zapomnienia”, mające na celu przybliżyć odwiedzającym przedmioty użytku codziennego z dawnych lat, którymi posługiwali się ludzie na terenie Nowej Białej i okolicy. Spotkanie tradycyjnie dobyło się przy Spiskiej Izbie mieszczącej się u państwa Grochowskich (ul. Obłazowa 209). Głównym tematem tegorocznego spotkania był ludowy strój spiski odmiany trybskiej noszony w Nowej Białej, o którym z wielkim zapałem opowiadał sołtys wsi Nowa Biała oraz kierownik zespołu folklorystycznego Spis – Józef Majerczak.
Nie zabrakło również możliwości zwiedzania Spiskiej Izby, w towarzystwie pani Anny Bendyk i Marii Bednarczyk. Panie, ubrane w stroje spiskie, ciekawie i barwnie opowiadając o znajdujących się w niej przedmiotami oraz o sposobie ich użytkowania – na niektórych one same pracowały.
Pobocznym, mniejszym tematem poruszanym podczas spotkania była historia maselnicy. O niej jak i o miechu z 1860 roku opowiadał Paweł Długi. Organizatorzy zaprezentowali tradycyjną maselnice wykonaną z drewna jak i „postępową” maselnicę z korbą marki Diabolo wyprodukowaną w Szwecji.
Spotkanie z przedmiotami użytku z wieku XIX i XX umilała grą na instrumentach smyczkowych grupa młodzieży z Nowej Białej wraz z Józefem Majerczakiem grającym na akordeonie.
Po południu na spotkaniu pojawił się wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch który był bardzo zaciekawiony przedmiotami znajdującymi się w ekspozycji. Przy wielu przedmiotach sam od razu mówił do czego one służyły i jak się nazywały, ponieważ sam w latach swojej młodości miał z nimi kontakt. Wystawę odwiedziła również kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, pani Józefa Kuchta.
Wystawę odwiedziło znacznie większa grupa osób niż w ubiegłym roku, kiedy to miało miejsce to spotkanie po raz pierwszy. Co nas bardzo cieszy, na spotkanie przybyło bardzo wiele osób spoza Nowej Białej.
- KamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm. 80 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Spinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Ocalić od zapomnieniaAutor zdjęć: Karolina Łojek, Stanisław Krzysztofiakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 38