Niedzica
Kultura
Barok na Spiszu
Autor: Fundacja Kulturalny Szlak
Ostatni weekend upłynął na Spiszu przy dźwiękach muzyki barokowej, a to za sprawą dwóch koncertów wieńczących tegoroczny jubileuszowy V Festiwal Barok na Spiszu. W ten weekend zwiedzaliśmy dwa spiskie kościoły – kościół w Niedzicy, o którym opowiedziała pani Maria Waniczek oraz kościół w Nowej Białej, gdzie festiwal gościł po raz pierwszy i który zwiedziliśmy pod przewodnictwem księdza Tadeusza Korczaka.
W sobotę 27 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy festiwal odkrył czasy poprzedzające rozkwit stylu barokowego w Polsce. Usłyszeliśmy twórczość polskich kompozytorów przełomu XVI i XVII wieku. Zespół Filatura di musica wystąpił w niecodziennym, bardzo szlachetnie brzmiącym składzie: Marek Nahajowski i Magdalena Pilch – na fletach prostych i poprzecznych, Justyna Młynarczyk i Julia Karpeta – na violach da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – na pozytywie oraz Katarzyna Wiwer – sopran, która posłużyła się na koncercie również instrumentami perkusyjnymi. Usłyszeliśmy psalmy Mikołaja Gomółki, kompozycje Wacława z Szamotuł, Marcina Leopolity, Jana Podbielskiego i innych, które znakomicie zestawione z muzyką twórców niderlandzkich, pokazały nam, jak wyrafinowana i bogata jest nasza rodzima twórczość przełomu wieków.
Finał festiwalu odbył się w niedzielę 28 sierpnia w kościele św. Katarzyny w Nowej Białej. Zespół Scepus Baroque (w składzie Katarzyna Wiwer, Anna Zawisza – soprany, Łukasz Dulewicz, Marcin Liweń – kontratenory, Łukasz Wilda, Karol Kusz – tenory, Dawid Biwo, Andrzej Zawisza – basy, Marian Magiera – cynk, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk, Bartłomiej Witek – puzony historyczne, Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw) zaprezentował muzykę prekursora polskiego Baroku i mistrza muzyki polichóralnej Mikołaja Zieleńskiego. Tego wieczoru utwory tego polskiego mistrza polifonii spotkały się z kompozycjami jednego z najważniejszych kompozytorów szkoły weneckiej Giovanniego Gabrielego, a także innych kompozytorów, tworzących w tym samym czasie w Polsce. Koncert zwieńczył efektowny 12-głosowy „Magnificat” Zieleńskiego, pochodzący z wydanego w 1611 roku w Wenecji zbioru „Offertoria totius anni”. Koncert zakończył się owacją na stojąco i dwoma bisami, publiczność została oczarowana energią płynącą i od muzyki, i od muzyków.
Ambitny program idący w parze z wysokim poziomem wykonawczym, świeże zaskakujące pomysły muzyczne, akcja oprowadzania po zabytkach Spisza, mająca na celu zapoznanie mieszkańców i turystów z architekturą regionu powodują, że festiwal cieszy się licznym gronem wiernych słuchaczy, mieszkańców poszczególnych miejsc koncertowych, turystów i z roku na rok staje się imprezą coraz bardziej rozpoznawalną, promującą świetną, fantastycznie wykonywaną muzykę czasów baroku oraz zabytki baroku na Spiszu.
Tegoroczny festiwal zrealizowano ze środków Województwa Małopolskiego oraz Gmin: Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, przy wsparciu Partnerów: ZEW Niedzica SA, Kotelnica Białczańska, Tatrzański Bank Spółdzielczy, SHS Zamek w Niedzicy. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...50 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł