PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Kultura

Seminarium naukowe w zamku "Dunajec" w Niedzicy

Wtorek, 7 czerwca 2011 r.
Autor: Barbara Dąbrowska

fot. Barbara Dąbrowska"Siedem wieków zamków w Starej Lubowli i Niedzicy" to tytuł seminarium, które odbyło się w dniach 20-21 maja 2011 roku w niedzickiej warowni. Spotkanie to zorganizowano w ramach projektu: "Wiedza historyczna jako warunek pogłębiania spiskiego poczucia regionalnego".


Uczestników seminarium przywitały dyrektorki: Ewa Jaworowska-Mazur -
"Muzeum-Zespół Zamkowy w Niedzicy" oraz Monika Pavecikova -
"Lubownianske muzeum-hrad v Starej Lubovni". Pierwszego dnia odbywały się wykłady dotyczące stanu badań i prac konserwatorskich obu zamków. Pierwszy wystąpił prof.Tadeusz Trajdos; przedstawił dzieje zamku "Dunajec" w Niedzicy. Kolejny gość, przybyły ze Słowacji - mgr Miroslav Stevik - opowiadał o architekturze zamków w Lubowli, Rużbachach, Podolińcu, Kieżmarku a także o Zamku Spiskim. Teorię z praktyką połączył w swym wystąpieniu mgr Piotr Stępień reprezentujący Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki. Przedstawił on przemiany architektoniczne niedzickiego zamku z uwzględnieniem rozmaitych problemów konserwatorskich. Uzupełnieniem wykładu był spacer po zamku uczestników seminarium pod przewodnictwem pana Piotra Stępnia. O badaniach historycznych opowiadał mgr Piotr Wierzbicki. Omówił on zamki Spisza i pogranicza w lustracjach z XVI i XVII wieku w odniesieniu do zapisów średniowiecznych.

W przerwie seminarium odbył się wernisaż wystawy "Memoires" Annymarii Mikulikowej, artystki ze Starej Lubowli, zajmującej się projektowaniem niekonwencjonalnej biżuterii.

Wieczorem uczestnicy seminarium mieli okazję oglądać dwa zamki z nietypowej dla ich założenia perspektywy - lustra wody zalewu czorsztyńskiego.

Drugiego dnia zajęcia odbywały się w terenie. Zaprezentowano drewniane kościoły w Grywałdzie, Dębnie, Harklowej, Łopusznej i Trybszu a murowane świątynie Spisza - w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych i Frydmanie. Świecką architekturę reprezentował dwór w Łopusznej, będący dawną siedzibą rodzin Lisickich i Tetmajerów.

Projekt, w ramach ktorego zorganizowano seminarium, był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.