Niedzica
Kultura
Turniej Jednego Wiersza „To lubię”
Autor: Marian Matusiak
Turniej Jednego Wiersza odbył się 6 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy. Był to czwarty tego typu konkurs organizowany przez niedzicką szkołę i Zakopiański Klub Literacki „Tra-WERS”, pod honorowym patronatem Urzędu Gminy Łapsze Niżne. Pomysłodawczynią konkursu jest polonistka Zespołu Szkół w Niedzicy i we Frydmanie, członkini Zakopiańskiego Klubu Literackiego Maria Magdalena Kulikowska, która z ogromną pomocą dyrekcji szkoły – mgr inż. Zofii Róż i nauczycieli: mgr Agnieszki Koterby i ks. Krzysztofa Kasprzaka organizuje konkurs w niedzickiej szkole.
Poczęstunek dla uczestników przygotowała wraz z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy p. Janina Schlegel.
Nagrody ufundował Wójt Gminy Łapsze Niżne, Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Zamek „Dunajec” w Niedzicy, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, Związek Polskiego Spisza, Firma „Żegluga i Turystyka”, Komisja do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, jak i Zakopiański Klub Literacki Tra-WERS. Poczęstunek sponsorowała szkolna Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy.
Swoją obecnością zaszczycili nas także: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy i Prezes Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy.
Turniej adresowany był zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych z terenu Podhala i okolic. Do konkursu w tym roku zgłosiło się 18 uczestników. Wśród tekstów pisanych przez młodzież znalazły się głównie wiersze pisane językiem literackim, nie zabrakło jednak i tekstów gwarowych.
Jury postanowiło w tym roku nie wyodrębniać dwóch kategorii, tj. gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna, i tym samym przydzielić trzy pierwsze miejsca oraz pięć wyróżnień.
Wyróżnienia otrzymali:
Elżbieta Milaniak – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niedzicy za wiersz w gwarze spiskiej „Na muzyce”, który oddawał atmosferę panującą na Spiszu podczas zabawy w remizie.
Aleksandra Bielak - za wiersz „Spojrzałam dziś w okno”.
Krzysztof Ryłko – ZSZ nr 1 im. A. Dziedzica w Zakopanem, za wiersz pisany językiem gwarowym pt. „Redyk” - poza samym tekstem doceniono niezwykły strój uczestnika oraz ciekawą interpretację tekstu.
Bartłomiej Kopytko – uczeń Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach za wiersz pt. „Kwiecień”, w którym autor przypominał nie tylko o zeszłorocznej katastrofie w Smoleńsku, która, miała miejsce w tytułowym miesiącu ale i o odejściu wielkiego człowieka – Jana Pawła II, czy też o wydarzeniach katyńskich sprzed wielu lat. Chłopiec celnie zauważył, że kwiecień – „Miesiąc wiosenny, piękny, pachnący..., stał się miesiącem żalu...”.
Sebastian Pańszczyk – uczeń Szkoły Rolniczej na Kokoszkowie, który oczarował publikę, w tym jury, swoim strojem, interpretacją, oryginalnością, za wiersz gwarowy pt. „Przygoda”.
III miejsce – otrzymała Katarzyna Pawlica, uczennica Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem za wiersz bez tytułu, który zaczynał się słowami „Myślisz, że zamknięta w kropli dźwięku...”, który mówił o tym co nieuniknione - o śmierci.
II miejsce – otrzymała Natalia Barnasz - uczennica Zespołu Szkół we Frydmanie za wiersz, pt. „Bitwa ciała”, który świetnie zinterpretowała. Należy podkreślić też niezwykłą tematykę tekstu, w której młode ciało człowieka toczy ze sobą zajadłą bitwę, walczy by wreszcie rozkwitnąć, dorosnąć. Warto też zwrócić uwagę na nagromadzenie środków artystycznego wyrazu i licznych, naukowych odwołań.
I miejsce – za wiersz pt. „Krokus” dla Joanny Jędraczki – uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem za rewelacyjną interpretację własnego tekstu gwarą oraz wnikliwą obserwację budzącej się do życia przyrody Podhala i Tatr.
Komisja w składzie:
Przewodniczący:
Marian Matusiak – prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego oraz
Członkowie:
Maria-Magdalena Kulikowska – polonista, poetka, członek Zakopiańskiego Klubu Literackiego,
Krystyna Szostak Rajca – poetka, członek Zakopiańskiego Klubu Literackiego,
Alicja Świechowska – Henkelmann – poetka, członek Zakopiańskiego Klubu Literackiego,
Konkurs ma charakter cykliczny, pragniemy corocznie stwarzać szansę zaistnienia nowym, nieznanym autorom, a przez nadanie wysokiej rangi i oprawy całemu przedsięwzięciu, uczynić je ważnym wydarzeniem szkolnego i literackiego kalendarza.
- Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- „Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł