Ludźmierz
Kultura
Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” tym razem w Ludźmierzu
Autor: Adam Kitkowski
Widowisko słowno-muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” będzie można obejrzeć 12 sierpnia o godz. 19.00 w Ludźmierzu. Tym razem zaprezentowana będzie wersja plenerowa, którą śpiewacy i muzycy z Podhala, Spisza i Orawy wykonają w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.
- To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II. A w najbliższy piątek w tym miejscu odbędzie się widowisko przygotowane przez górali. Będziemy się niejako modlić do Jana Pawła II – podkreśla kustosz sanktuarium, ks. prałat Tadeusz Juchas.
Po Zakopanem i Nowym Targu jest to trzecia miejscowość, w której zaprezentowana będzie „opera góralska” o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Występują w niej artyści - amatorzy z 37 miejscowości Podtatrza. Libretto napisał poeta regionalny z Poronina Franciszek Łojas Kośla.
Honorowy patronat nad „operą góralską” objął Jego Eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – arcybiskup Metropolita Krakowski.
Jest to widowisko w czterech odsłonach, które reżyseruje znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. W przygotowaniach do premiery (poszczególnych aktów) uczestniczyli również: Stanisława Trebunia Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław Gąsienica Wawrytko. Wyboru muzyki, czyli „góralskich nut” dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas Kośla oraz Andrzej Styrczula Maśniak, Andrzej Karpiel Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia-Tutka. Natomiast aranżację przestrzeni wykonała Ewa Dyakowska – Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, a światło i dźwięk przygotował Marcin Słodyczka.
To artystyczne przedsięwzięcie powstało dzięki wydatnemu wsparciu samorządów gminnych, miejskich, powiatowych Powiatu Tatrzańskiego i Powiatu Nowotarskiego.
Na widowisko wstęp wolny.
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Bransoletka "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm. 45 zł
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł