Lipnica Murowana
Wiadomości
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
Autor: Piotr Kyc
Wielki Tydzień rozpoczęła Niedziela Palmowa, nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej. Kościół wspomina tego dnia wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Podczas każdej Mszy św. czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza). Na okoliczność Niedzieli Palmowej od 60 lat w Lipnicy Murowanej jest organizowany konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, pomysłodawcy i organizatora pierwszych konkursów. Impreza odbyła się i w tym toku. Najwyższą palmę przygotowała rodzina Drągów i Fielków z Lipnicy Dolnej – 32, 06 m. Nie pobito jednak rekordu, jaki w 2011 r. ustanowił Zbigniew Urbański, czyli 36,04 m. Wielokrotny rekordzista konkursu zmarł w styczniu po długiej i ciężkiej chorobie.
W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 56 palm, w tym: 3 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 4 w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 22 w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów), 27 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym oceniane były też palmy dziecięce (do 3 metrów wysokości), których zgłoszono 109.
Najwyższe palmy zrobili również Andrzej Leszczyński z rodziną (Lipnica Dolna) – 31,6 m (II miejsce), Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej (29,22 m – III miejsce) oraz Ryszard Mech z wnukiem Hubertem z Lipnicy Murowanej (17,87 m – II miejsce w kategorii palm do 22 m).
Konkursowi towarzyszyły występy zespołów regionalnych, jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm, konkurs na najładniejsze stoisko wielkanocne. O godz. 17.00 odbył się „Koncert na Niedzielę Palmową” w wykonaniu Pauliny Woś (skrzypce) i Jakuba Gucika (wiolonczela).
Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi.
Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, oraz zachęcenie mieszkańców okolicznych wiosek, do podtrzymywania tradycji swoich przodków.
- „Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł