Limanowa
Rozmaitości
Bitwa pod Limanową – 100-lecie I wojny światowej
Autor: Piotr Kyc
Pod koniec listopada na Watrze ukazała się relacja ze spotkania autorskiego z Wacławem Polakiewiczem, autorem ciekawej książki, pt.:”Podhalański Adwent 1914”. Publikacja jest poświęcona przede wszystkim bitwie jaka rozegrała się na początku grudnia 1914 roku w okolicach Limanowej. Minęły trzy tygodnie i czytelnik, którego wyobraźnia została rozpalona lekturą wspomnianej książki mógł się przenieść do Limanowej, na pobliskie wzgórze Jabłoniec. Sytuacja wymarzona. Warunki atmosferyczne jak 100 lat temu… To tam między innymi rozgrywały się dramatyczne epizody decydujących starć pomiędzy Rosjanami i Austriakami, a w zasadzie węgierskimi pułkami huzarów i piechoty.
W dniu 14 grudnia, w Limanowej przypomniano epizod bitwy limanowskiej jednej z najważniejszych bitew, jakie miały miejsce na froncie wschodnim w początkowej fazie I wojny światowej. W rekonstrukcji wzięło udział około 200 uczestników w strojach i uzbrojeniu z epoki (częściowo konno) z Polski, Litwy, Węgier i Austrii.
Dzień rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Rekonstrukcja historyczna „BITWA POD LIMANOWĄ” rozpoczęła się na wzgórzu Jabłoniec o godzinie 11.00.
Wzięły w niej następujące grupy rekonstrukcyjne: GRH Golice 1915, GRH 9 Rota, GRH K.u.K. Galizishes Infanterieregiment Nr. 13, GRH Strzelcy 31 Pułku Piechoty, GRH Artyleria, GRH II Brygada Legionów Polskich, GRH „Poznańczycy”.
Po rekonstrukcji „bitwy” zorganizowano uroczystości na cmentarzu jabłoneckim.
Opisane tutaj wydarzenie w Limanowej zostało wpisane w Małopolski Program Obchodów „100-lecia I wojny światowej”.
Informacja
Małopolski Program Obchodów „100-lecie I wojny światowej” obejmuje teren całej Małopolski i jest realizowany w oparciu o trzy filary tematyczne: „Polska droga do niepodległości” (Kraków), „Walka żołnierza polskiego” (powiat tarnowski, limanowski i olkuski) oraz „Bitwa gorlicka” (powiat gorlicki). Motywem pierwszego jest wymarsz I Kompanii Kadrowej z Oleandrów i postać Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości odbędą się w dniach 3-6 sierpnia w Krakowie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Poza uroczystym wymarszem żołnierzy z Oleandrów przewidziano także Pokaz Kawalerii Konnej połączony z Piknikiem Wojskowym na Błoniach oraz capstrzyk na kopcu Piłsudskiego, na Sowińcu. Będzie to wydarzenie z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry Wojska Polskiego, służące popularyzacji tradycji kadrówkowej i wiedzy o powstaniu kopca.
Drugi filar dotyczy zmagań żołnierzy polskich na froncie I wojny światowej i początku budowania polskich sił zbrojnych. Obchody organizowane będą w miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi tego okresu, tj. Łowczówku, Krzywopłotach, Limanowej. Przewiduje się m.in. uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz delegacji zagranicznych. Wspomniane przedsięwzięcia zostaną zorganizowane w 2014 roku. Natomiast główne uroczystości związane z upamiętnieniem jednego z najbardziej przełomowych wydarzeń I wojny światowej – bitwy gorlickiej, zwanej „Małym Verdun” odbędą się w 2014 i 2015 roku. Planowane są m.in. zlot młodzieży, pokaz musztry paradnej, koncert orkiestr wojskowych i rekonstrukcja bitwy.
W Małopolskim Programie Obchodów znajdują się także projekty edukacyjne, kulturalne, artystyczne nawiązujące do obchodów rocznicowych wybuchu I wojny światowej realizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury, uczelnie, placówki oświatowe we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury.
Koordynatorem Programu Obchodów, realizowanego dzięki inicjatywie Województwa Małopolskiego jest Małopolski Instytut Kultury.
MIK jest także organizatorem Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których tegoroczna edycja, zatytułowana „Wielki wybuch 1914–1918”, nawiązuje do historii tego okresu. Podczas wydarzenia (17-18 i 24-25 maja 2014) zaprezentowane zostaną zabytki militarne oraz obiekty świadczące o zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których wojna była bezpośrednim impulsem. Łącznie będzie można zwiedzić 10 miejsc. W Krakowie m.in. fort nr 44 Tonie i pałac Larischa, a na trasach małopolskich Zespół Tarnowskich Wodociągów, pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku i cmentarze wojskowe – niezwykłe dzieła architektury sepulkralnej.
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Bitwa pod Limanową – 100-lecie I wojny światowejAutor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 263