Leśnica Groń
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
Festyn Bacowski
Autor: Maria Dudek
22 września w Leśnicy, rozlegną się śpiewy baców, dźwięki pasterskich dzwonków i wyskania, bo gospodarze ze Skalnego Podhala będą obchodzić swoje święto. Już po siedemnasty raz gazdowie, bacowie i juhasi przyprowadzą swoje owce do Leśnicy Gronia i spotkają się z mieszkańcami, by wspólnie pośpiewać, powspominać i przypominać jak ważne dla kultury podhalańskiej są tradycje pasterskie. Festyn Bacowski zagości na Obiekcie Sportowym przy Ośrodku Zdrowia w Leśnicy (ul. Szkolna 3, Leśnica), rozpocznie się w niedzielę, 22 września 2024 o godz. 14:00.
Podczas wydarzenia przez wsie Leśnica i Groń przejdzie kierdel owiec z pasterzami z Gminy Bukowina Tatrzańska – zwany redykiem. Tradycyjnie już przeprowadzony zostanie konkurs na Gazdę Roku z konkurencjami gazdowskimi takimi jak: cięcie drewna, ośnikowanie, góralskie kręgle, wiedza o regionie, taniec, muzyka i śpiew. W konkursie dla młodszego pokolenia na Bońtara Roku, kandydaci będą musieli się wykazać sprawnością, znajomością tematyki pasterskiej i umiejętnościami wymaganymi zwyczajowo przez pomocnika juhasa i honielnika, czyli bońtara.
Wystąpią lokalne zespoły góralskie „Zawatenik” i „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia, dla amatorów dobrego humoru i teatru regionalnego gratką będzie przedstawienie kabaretowe w wykonaniu zespołu góralskiego „Zbójnicek” z Zębu. W programie przewidziano również pienińskie opowieści Jana Kubika z Krościenka, koncert zespołu CorNatura – czyli rytmy i dźwięki polsko-meksykańskie oraz zabawę taneczną z didżejem na finał wspólnej niedzieli.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Organizatorami wydarzenia są: Związek Podhalan Oddział Leśnica-Groń, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Góralskiego Zawaternik, Baca Krzysztof Łaś, Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnicy, Sołtysi i Radni z Gronia-Leśnicy, Gmina Bukowina Tatrzańska.
Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu imprez Tatrzańskie Wici koordynowanym przez Tatrzańską Agencję, Rozwoju, Promocji i Kultury.
- SAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...40 zł
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Ludowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm 25 zł