Leśnica Groń
Kultura
IX Festyn Bacowski i IV Zwyk Bacowski
Autor: Joanna Tylka
IX Festyn Bacowski i IV Zwyk Bacowski odbył się na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Degustowano 11 produktów regionalnych z województwa małopolskiego zarejestrowanych w Unii Europejskiej – program "Zasmakuj w Małopolsce” w ramach imprezy IV Zwyk Bacowski organizowanej przez Bacę Kazimierza Furczonia. Oficjalnego otwarcia Festynu dokonał Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk w towarzystwie Zbigniewa Proszowskiego – przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury przy Starostwie Tatrzańskim, Marii Dudek – wiceprezesa ZP Oddział Groń - Leśnica, Bacy Kazimierza Furczonia, sołtysów Gronia i Leśnicy Tadeusza Muchy i Edwarda Pająka.
Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica, odpowiedzialni Maria Dudek i Jacek Mucha oraz Tatrzańsko – Beskidzką Spółdzielnie Producentów "Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy – odpowiedzialny Kazimierz Furczoń.
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan Stanisław Łukaszczyk
Rada Gminy Bukowina Tatrzańska
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury - Zakopane
Podczas imprezy głos zabrał Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski i Krzysztof Król – Łęgowski – dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju i Promocji. Imprezę zaszczycił także swoją obecnością Bronisław Dutka – Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach były Poseł na Sejm RP oraz Prezes Alicja Plata – RHSP w Nowym Sączu, obecni byli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy współpracujący z Powiatem Tatrzańskim.
Maria Dudek powitała wszystkich zebranych, po czy rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik” – grupa młodsza pokazała zabawy dziecięce i tańce na polanie. W trakcie występu przeszedł okazały redyk owiec, stado liczące 800 owiec a należące do Bacy Krzysztofa Łasia z Leśnicy, który wypasa owce na Kotelnicy Groniańsko-Białczańskiej.
Wraz z Bacą Łasiem szli bacowie i juhasi: Kazimierz Furczoń, Józef Budz Miescorz, Jan Wilczek, Dariusz Pluta, Andrzej Pluta, Krzysztof Budz, Stanisław Jarząbek, Władysław Budz, Władysław Mąka, Jan Szczęch. Prowadząc redyk śpiewali pasterskie nucicki. Po redyku bacowie i juhasi zaprezentowali się na scenie, opowiadali o swojej pracy przy owcach, a na zakończenie zaśpiewali jeszcze raz.
Na scenie rzedstawiono także sylwetki baców z Leśnicy – Gronia, z gminy Bukowina Tatrzańska i Podhala.
O 15.30 zaprezentował się Zespół Góralski "Ślebodni” z Leśnicy – Gronia, po nim Teatrzyk Jaś prezentował małopolskie smaki i bawił publiczność.
O godz. 16.00 zostali przedstawieni kandydaci na Gazde Roku 2014:
Wacław Cetera z Zaskala, Mieczysław Wrocławiak z Harklowej, Marcin Zubek z Zakopanego, Darek Pluta z Rzepisk, Jan Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej.
Na scenę zaproszono jurorów:
Wójta Gminy Bukowina Pana Stanisława Łukaszczyka, Pana Zbigniewa Proszowskiego, Edwarda Pająka – Gazde Roku 2013, Panią Gabriele Kapuste z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego, Bace Kazimierza Furczonia, Pana Tadeusza Muchę i szczególnego Gościa – Gaździnę Roku 2014 Panią Janinę Skupień z Gliczarowa wybraną podczas festynu "Brzegowskie Nucicki” w Brzegach.
Rozegrano pierwszy konkurs – ciupanie pnioka na sajty – liczyła się ilość sajt w ciągu 1 minuty, z czym gazdowie nie mieli najmniejszego problemu, bo robią to często na gazdówce. Drugą konkurencją było wbijanie gwoździa do pnioka nietypowym młotkiem.
Następnie na scenie zaprezentowała się grupa wokalno – instrumentalna "Parzenica” z Leśnicy – Gronia w składzie: Izabela Mucha, Damian Bafia, Mateusz Bałos, Maciek Waliczek i Bartłomiej Wilczek.
W dalszej kolejności kandydaci na Gazde Roku współzawodniczyli zacięcie ze sobą w konkursie "Góralskie kręgle”, a potem odpowiadali na pytania dotyczące gazdowania i regionu Podhala, musieli też wykazać się pomysłowością w odpowiedziach na podchwytliwe i śmieszne pytania.
Ostatnim konkursem na Gazde Roku 2014 był śpiew i taniec góralski, po czym jury udało się na obrady. Przygrywała muzyka góralska w składzie: Jan Wilczek, Agnieszka Gąsienica-Giewont, Jakub Gąsienica-Giewont, Regina Gąsienica – Giewont.
O 18.00 ogłoszono wyniki Konkursu na Gazde Roku 2014 i rozdano nagrody. Nagrody wręczał Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan Stanisław Łukaszczyk – Fundator nagród dla Gazdy Roku i wszystkich uczestników konkursu.
Nagrody w postaci kufli drewnianych dla wszystkich kandydatów ufundował Baca Kazimierz Furczoń.
TYTUŁ GAZDY ROKU 2014 otrzymał Marcin Zubek z Zakopanego.
Pozostali kandydaci zajęli równorzędne II nagrody.
Punktacja: 21 pkt. Marcin Zubek, 20 pkt. Dariusz Pluta, 17 pkt. Jan Bieniek i Mieczysław Wrocławiak, 15 pkt. Wacław Cetera.
GAZDA ROKU 2014 otrzymał piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska. Po gratulacjach dla Gazdy Roku 2014 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie, Gazda Roku 2014 Marcin Zubek i Gaździna Roku 2014 Janina Skupień dali popis w tańcu góralskim.
Sponsorzy festynu:
- Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska
- XIII Tatrzańskie Wici
- Kotelnica Białczańska – prezes Władysław Piszczek
- Spółdzielnia Gazdowie – Kazimierz Furczoń
- Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica
- Karczma Zadyma – Bożena i Mieczysław Furczoń – nieodpłatne wypożyczenie stołów i ławek oraz ich transport
Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna, grał DJ.
Organizatorzy serdecznie dziękują:
Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi za ufundowanie nagród , Pani Anieli Dziadkowiec – Skarbnikowi Gminy Bukowina Tatrzańska i wszystkim w/w sponsorom.
Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem za pomoc i obecność na festynie.
Podziękowanie dla konferansjer Agnieszki Gąsienicy – Giewont za sprawne prowadzenie imprezy oraz Pani Celinie Sordyl za pomoc organizacyjną.
- Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...95 zł
- Torebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Poduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm. 100 zł