Leśnica Groń
Kultura
VI Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy Roku 2011
Autor: Joanna Fajna
VI Festyn Bacowski odbył się 11 września na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą odprawioną przez Ks. Mariana Dziubasa. Podczas Mszy Św. przygrywała muzyka góralska Janusza Pilnego, Jacek Mucha, Jakub Bochnak, Adam Dziadkowiec, śpiewały dziewczęta z zespołu "Zawaternik". Na festynie powitała wszystkich zebranych Maria Dudek i następnie głos oddała konferansjerom: Agnieszce Gąsienicy-Giewont i Danielowi Szewczykowi.
Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste otwarcie VI Festynu Bacowskiego przez Panią Aniele Dziadkowiec – przedstawiciela Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, Pana Zbigniewa Proszowskiego – członka Zarządu Powiatu Tatrzańskiego oraz Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przy Starostwie Tatrzańskim w obecności Pani Marii Kukuczki wice dyrektora Zespołu Szkół w Leśnicy i sołtysów Leśnicy - Gronia, dobrej zabawy życzył Pan Karol Zachwieja przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego.
Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik” – grupa młodsza pokazała zabawy dziecięce na polanie, a potem śpiewała i tańczyła grupa starsza "Zawaternika”. Następnie prowadzący zaprosili na scenę baców – Kazimierza Furczonia, Stanisława Rychtarczyka, Jana Mąke Polcynego i wspólnie wspominali słynnych baców z Leśnicy – Gronia, z gminy Bukowina Tatrzańska i Podhala. "Pasterskie nucicki” zaśpiewały młode dziewczęta z Zespołu Góralskiego "Ślebodni”.
W dalszej kolejności zaprezentowani zostali kandydaci na Gazde Roku 2011: Wacław Cetera z Zaskala, Andrzej Waliczek z Gronia, Stanisław Łukaszczyk z Poronina, Stanisław Sikoń z Białego Dunajca i Edward Gał z Leśnicy. Na scenę zaproszono jurorów: Pana Zbigniewa Proszowskiego, Panią Anielę Dziadkowiec, Pana Kazimierza Furczonia, Pana Bronisława Skowyrę, Pana Edwarda Pająka i szczególnego Gościa – Gażdzinę Roku 2011 Panią Annę Kuchtę z Bukowiny Tatrzańskiej wybraną podczas festynu "Brzegowskie Nucicki” w Brzegach.
Rozegrano pierwszy konkurs – cięcie drzewa na czas, z czym gazdowie nie mieli najmniejszego problemu, bo robią to często na gazdówce. Dalej zagrała i zaśpiewała Muzyka Janusza Pilnego z Leśnicy. Rozegrano drugi konkurs. Kandydaci na Gazde Roku odpowiadali na pytania dotyczące regionu Podhala, gazdowania, musieli też wykazać się dobrym humorem. Siłą i sprytem mogła się wykazać także licznie przybyła publiczność, która współzawodniczyła w przeciąganiu liny. I tak: dzielnie walczyły dziewczęta z Leśnicy – Gronia z dziewczętami z zespołu "Krzesany” z Cichego, a także sportowcy z Klubu Sportowego "Hetman” Leśnica – Groń ze strażakami OSP Leśnica – Groń. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali koszulki ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z Łapsz Niżnych.
Nagrody wręczali: Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy Pan Julian Kowalczyk oraz Pan Józef Górka działający również od lat w Stowarzyszeniu. W dalszej kolejności zaśpiewały pięknie dziewczęta z Zespołu Góralskiego "Krzesany” z Cichego pod kierunkiem Ani Jakubiec.
Trzecim konkursem było wiertanie i składanie ostrewki na czas, a ostatnim konkursem na Gazde Roku 2011 był śpiew i taniec góralski, po czym jury udało się na obrady. Wtedy na scenie zaprezentował się z oryginalnym programem Zespół Regionalny "Śpisoki” z Niedzicy pod kierunkiem Pani Elżbiety Łukuś. Po koncercie gości, ogłoszono wyniki Konkursu na Gazde roku 2011 i rozdano nagrody. Jednak nie obyło się bez dogrywki, ponieważ dwóch kandydatów miało taką samą liczbę punktów. Stanisław Łukaszczyk i Andrzej Waliczek rozegrali jeszcze jedną konkurencję - rąbanie drewnianego kłotka na sajty.
TYTUŁ GAZDY ROKU 2011 otrzymał ANDRZEJ WALICZEK z Gronia.
GAZDA ROKU 2011 otrzymał piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska oraz górlaski oposek ufundowany przez Janinę i Jacka Walasów – sklep regionalny w Groniu. Wyróżnieni i nagrodzeni zostali również: Stanisław Łukaszczyk z Poronina, Wacław Cetera z Zaskala, Stanisław Sikoń z Białego Dunajca i Edward Gał z Leśnicy. Nagrody dla wszystkich Gazdów ufundował Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, każdy nagrodzony otrzymał także obrazki malowane na szkle ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy.
Po gratulacjach dla Gazdy Roku 2011 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie, Gazda Roku 2011 Andrzej Waliczek i Gażdzina roku 2011 Anna Kuchta dali popis w tańcu góralskim. Prowadzący przeprowadzili jeszcze konkurs wiedzy o regionie dla dzieci i młodzieży, a nagrody wręczała Pani Zofia Zaremba ze Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy. Ogłoszono wyniki Zgadywanki – Niespodzianki organizowanej przez Związek Podhalan O. Groń – Leśnica, z której dochód przeznaczono na remont Domu Kultury w Leśnicy – Groniu. Serdeczne podziękowania dla fundatorów nagród Zgadywanki - Niespodzianki:
Panu Edwardowi Tyborowi – Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego z Bukowiny Tatrzańskiej
P. Bożenie i Mieczysławowi Furczoniom z Leśnicy – Firma Panel
P. Halinie i Bronisławowi Furczoniom z Leśnicy
P. Marii i Marianowi Furczoniom z Leśnicy "Tatrzański Gościniec”
P. Krzysztofowi Gąsiorowi - Sklep Muzyczny MEGA z Nowego Targu
Związkowi Podhalan Oddział Groń – Leśnica
Klubowi Sportowemu "Hetman” z Leśnicy - Gronia
Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna grał zespół wokalno-instrumentalny "Sewen 7” w składzie: Piotr Ondycz – kierownik grupy, Magdalena Bryja, Dorota Sobczyk, Witek Bryniarski, Wojtek Węglarz, Dominik Pietraszek, Artur Waniczek.
Komitet Organizacyjny serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego i udanego zorganizowania festynu.
Dziękuje Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi za ufundowanie nagród, Pani Anieli Dziadkowiec – Skarbnikowi Gminy Bukowina Tatrzańska i wszystkim w/w fundatorom nagród.
Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem i Firmy HARNAŚ za współpracę i sponsorowanie imprezy, Pani Agacie Jandura – przedstawicielowi Tatrzańskich Wici za wsparcie i obecność na festynie.
Serdeczne podziękowania Panu Prezesowi Julianowi Kowalczykowi, Panu Józefowi Górce i Pani Zofii Zarembie - przedstawicielom Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy z Łapsz Niżnych, dzięki którym VI Festyn Bacowski był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania – funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja, w ramach osi 4 Leader programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013.
Podziękowania dla BCK w Bukowinie Tatrzańskiej za ufundowanie dyplomów.
Podziękowania dla Spółki Leśnej z Leśnicy za wsparcie finansowe, dla bacy Kazimierza Furczonia za pyszne wyroby z sera owczego, dla Janiny i Jacka Walasów za ufundowanie opaska skórzanego dla Gazdy Roku 2011, dla sołtysów Gronia i Leśnicy – Tadeusza Muchy i Edwarda Pająka oraz Franciszka Waliczka za wsparcie finansowe. Podziękowanie dla konferansjerów Agnieszki Gąsienicy – Giewont i Daniela Szewczyka za prowadzenie imprezy.
Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Komitet Organizacyjny reprezentowany przez organizacje działające na terenie Gronia – Leśnicy: Związek Podhalan, Ochotnicza Straż Pożarna, radni, sołtysi w składzie: Przewodnicząca - Maria Dudek – prezes Związku Podhalan Oddz. Groń-Leśnica, Zastępca przewodniczącej – Jacek Mucha – wiceprezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica oraz członkowie: Edward Pająk - radny i sołtys Leśnicy, komendant OSP Leśnica – Groń, Marian Gacek – prezes OSP Leśnica - Groń, Franciszek Waliczek - radny Gronia, Tadeusz Mucha - radny i sołtys Gronia, Janusz Pilny – radny Leśnicy, Jan Mąka Polcyn – pierwszy Gazda Roku 2006, Bronisław Furczoń z Leśnicy - członek Związku Podhalan O. Groń - Leśnica. WSPÓŁORGANIZATORZY: Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan Stanisław Łukaszczyk, Rada Gminy Bukowina Tatrzańska, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury - Zakopane, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z siedzibą w Łapszach Niżnych.
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł