Legnica
Wiadomości
Zmarł ks. Władysław Bochnak
Autor: Piotr Kopeć
1 listopada 2014 r. w godzinach porannych, w Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy, odszedł do Domu Ojca zaopatrzony Sakramentami Świętymi Ksiądz Infułat prof. dr hab. Władysław Bochnak, emerytowany prepozyt Kapituły Katedralnej i proboszcz parafii katedralnej w Legnicy. Ks. Władysław Bochnak urodził się w 1934 roku w Groniu (obecnie Gmina Bukowina Tatrzańska). Wychował się w katolickiej, góralskiej rodzinie wraz z 4 braćmi i dwoma siostrami. W młodzieńczym wieku wraz z braćmi zaczął pracować w Nowej Hucie i tam pozostając pod wpływem klasztoru Cystersów w Mogile zaczął dojrzewać do kapłaństwa.
W 1955 r. zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze Wrocławskiej w 1960 roku. Jego pierwszą placówka duszpasterska była parafia w Miliczu, a następnie był wikariuszem w kościele św. Trójcy w Legnicy i Chojnowie. W czasie obchodów 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce z powodu patriotycznego kazania był szykanowany przez służbę bezpieczeństwa.
W latach 1968-1971 był proboszczem parafii w Bogatyni, gdzie odbudował z ruin kościół św. Piotra i Pawła.
Od 1971 roku pełnił ważne funkcje w Arcybiskupim Seminarium Duchownym we Wrocławiu, zajmując się sprawami budownictwa w archidiecezji. Pełnił również funkcję komisarza zakonu Sióstr Magdalenek od Pokuty.
Jednocześnie ks. Władysław Bochnak kształcił się, otrzymując tytuł magistra św. teologii z zakresu historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 1983 roku obronił pracę doktorską na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W grudniu 1997 roku Rada Wydziału Papieskiego we Wrocławiu nadała mu tytuł doktora habilitowanego teologii w zakresie historii kościoła.
W roku 2007 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie był wykładowcą akademickim, a jednocześnie prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.
W ciągu lat pracy naukowej ks. profesor Władysław Bochnak wydał wiele książek, m.in.: „W służbie Bogu i ludziom”, „Jan Paweł II w Katedrze Legnickiej”, „Księżna Anna Śląska 1204-1265” i wiele prac historycznych związanych ze Śląskiem.
W 1985 roku Jan Paweł II obdarzył ks. Władysława Bochnaka godnością prałacką.
W 1988 roku został mianowany proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy i otrzymał godność dziekana.
Jako proboszcz i dziekan ks. Władysław Bochnak w kolejnych latach wraz z parafianami podjął się dzieła remontu świątyni, a jednocześnie był osobą zaangażowaną w tworzenie nowej diecezji legnickiej, która powstała w 1992 roku.
W 1993 roku Jan Paweł II ustanowił ks. Władysława Bochnaka infułatem, a następnie ks. Władysław został Wikariuszem Generalnym.
W latach 90-tych ks. Władysław podejmował także działania dotyczące organizowania duszpasterstwa w Wojsku Polskim, organizowania mszy polowych i był kapelanem pomocniczym w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego.
W 1997 roku koordynował przygotowania do pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Legnicy.
W uznaniu zasług dla Legnicy, w tym za stworzenie Diecezji Legnickiej, Rada Miasta nadała ks. Władysławowi w 2004 roku tytuł „Honorowego Obywatela Legnicy”.
Mimo oddalenia ks. Władysław Bochnak zawsze pamiętał o swojej rodzinnej ziemi – parafii w Groniu-Leśnicy i Podhalu. Kiedy tylko mógł odwiedzał swoje rodzinne strony.
W 2008 roku uczestniczył, wygłaszając rocznicowe kazanie w obchodach rocznicy 50-lecia parafii w Groniu. Jednocześnie we współpracy z ks. proboszczem Stanisławem Pająkiem i wieloma parafianami wydał książkę: „Z dziejów parafii Groń-Leśnica na Podhalu z dedykacją:
„ Wszystkim mieszkańcom Gronia i Leśnicy w hołdzie wdzięczności za świadectwo żywej wiary”.
Msza św. pogrzebowa w intencji śp. Ks. Władysława Bochnaka odbyła się w środę 5 października 2014 r. w Katedrze Legnickiej, gdzie został pochowany.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wieczna niechaj Mu świeci!
Opracował Piotr Kopeć na podstawie publikacji:
„Legniczanie znani-sławni-zasłużeni”, J. Smalewski, 2008;
„Z dziejów Parafii Groń-Leśnica na Podhalu”, ks. W. Bochnak, 2008
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Aniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł