Łącko
Wiadomości
Święto Kwitnącej Jabłoni 2017
Autor: Piotr Kyc
Ostatnie przymrozki i fatalna pogoda nie nastrajały optymistycznie przed Świętem Kwitnącej Jabłoni , które odbywa się po chmurką. Tymczasem w niedzielę zapanowała wspaniała, słoneczna pogoda. Na wzgórzach otaczających Łącko zajaśniały w majowym słońcu kwitnące jabłonie. Po mszy świętej barwny korowód przemaszerował do amfiteatru na Jeżowej, gdzie przywitano wielu znakomitych gości ,wśród których byli ministrowie, posłowie, senatorowie, samorządowcy i przedstawiciele instytucji. W ich imieniu głos zabrał Wiesław Janczyk - wiceminister finansów i Leszek Zegzda - członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Należy wspomnieć, że jednym z wielu punktów programu było wręczenie Srebrną Odznaki Honorowej - Krzyża Małopolski. Otrzymał ja Krzysztof Maurer właściciel "Tłoczni Maurera". Jest to odznaczenie przyznawane jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego w drodze uchwały osobom fizycznym, prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, które przyczynia się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogaca tym samym dorobek regionu.
Nagrodę wręczyli Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Stanisław Pasoń - Radny Województwa Małopolskiego. Nagrodzony dziękując Zarządowi Województwa, a także Wójtowi Gminy Łącko za uhonorowanie jego osoby zaznaczył, że odznaczenie tak naprawdę nie należy się jemu, ale jego dziadkom i rodzicom, którzy nauczyli go szacunku dla pracy.
Tradycyjnie w niebo pofrunęły gołębie, uwolnione przez Wójta Gminy Łącko oraz przyjaciół Węgier.
Część artystyczną zdominował występ Orkiestry Dętej im.Tadeusza Moryto pod batutą dr hab. Stanisława Strączka. Zaprezentował się także chór parafialny Zew gór, zespoły regionalne Małe Łącko, Czarny Potoczek, Mali Maszkowianie oraz Kiyrpecki. Zatańczyli tez Górale Łąccy i zagrała kapela Fiyrloki.
Imporezas trwała do poznych godzin wieczornych .Wystąpili: ” Horyzont',”Ciupaga”, Grzegorz Hyży. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna z zespołem Citak Band.
Kolejne Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku za rok ! Warto się wybrać.
Święto Kwitnącej Jabłoni to impreza o jednej z najdłuższych tradycji w południowej Polsce. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1947 r. Początkowo impreza ta odbywała się w malowniczej scenerii sadów jabłoniowych będących własnością mieszkańców Łącka, bądź Czerńca. Od 1949-69 r. święto odbywało się w sadzie Stanisława Sopaty w Czerńcu, a przyjeżdżali na nie goście z całej Polski. Impreza trwała przeważnie dwa dni. Pierwszy – sobota – poświęcony był na konferencje i spotkania sadowników z naukowcami oraz władzami lokalnymi, odbywały się pokazy sprzętu sadowniczego i ogrodniczego, miało także miejsce zakończenie rajdu turystycznego. Na program artystyczny składały się występy zespołów regionalnych z całego województwa („Lachy”, „Sądeczanie”, „Podegrodzie”, „Górale Łąccy”, „Małe Łącko”), orkiestry Państwowego Wiejskiego Ogniska Muzycznego z Łącka, a z czasem także innych orkiestr dętych ze Śląska, Nowego Sącza, a także chórów szkolnych z Zalesia i Łącka, kapeli z Zalesia i Kiczni. Swoje wiersze recytowali Stanisław Klimek (poeta ludowy z Zabrzeży), a potem Stanisław Wąchała (poeta ludowy z Łącka). Występy zespołów uświetniane były pokazami lotniczymi Aeroklubu Podhalańskiego, a także pokazami gimnastycznymi (młodzież z Technikum Rachunkowości Rolnej w Marcinkowicach), a w późniejszym okresie także biegami ulicznymi i zawodami strażackimi. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę wszyscy bawili się na zabawach ludowych.
Od lat 70-tych impreza ta odbywa się w plenerowym Amfiteatrze leśnym umiejscowionym na stoku góry Jeżowej. Program obchodów jest również rozłożony na dwa dni, przy czym głównym dniem obchodów jest niedziela. W sobotę odbywają się konferencje sadownicze i zawody sportowe, zaś wieczorem w Amfiteatrze występ znanego artysty lub kabaretu, a potem zabawa taneczna. Zaś w niedzielę po uroczystej mszy świętej zespoły regionalne i orkiestry dęte gromadzą się w Rynku, skąd następuje przemarsz barwnego, rozśpiewanego korowodu, prowadzonego przez banderię konną z bryczkami do Amfiteatru na Jeżowej. Po otwarciu i części oficjalnej następuje program artystyczny, w którym prezentują się zespoły regionalne i orkiestra z Łącka. Tradycją już od kilku lat staje się zapraszanie na tę imprezę zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych czy orkiestr dętych z zagranicy. Łącko gościło już m.in. grupy z Danii, Rosji, Słowacji, Estonii, Węgier.
Zaś w części popołudniowej występują znani artyści scen polskich. Całość imprezy kończy zabawa taneczna. Impreza organizowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury wespół z władzami lokalnymi gminy Łącko. Nadal jest uroczystością, która cieszy się ogromnym powodzeniem, nie tylko wśród tutejszych mieszkańców. Od wielu lat stanowi doskonałą okazję do promocji Ziemi Łąckiej i Sądeckiej (imprezami towarzyszącymi są wystawy prac twórców ludowych, prezentacje kuchni regionalnych oraz loterie), jej kultury, a także jej wyrobów, a między innym tej słynnej „dającej krzepę i kraszącej lica”.
- Aniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł