Kultura
XII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH - dzień 4
Autor: Piotr Korczak
To już czwarty dzień Europejskich Targów. Za nami wiele interesujących warsztatów, spotkań oraz występów. Przed nami wciąż Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich.
Za nami przedostatni dzień XII Europejskich Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było ogłoszenie wyników konkursu na “Najlepszy Produktów Spożywczy”, w którym zwyciężyli:
W Kategorii I: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, drób, ryby, wędliny, mleko, sery, farsze)
Miejsce I Rarytasy z Podlasia za „Słoninę w papryce”
Miejsce II Smak Tradycji, Irena Olejniczak za „Gęsina pieczona w słoikach”
Miejsce III Kołog Gospodyń Wiejskich z Jurgowa za „Gałuski Jurgowskie”
W Kategorii II: produkty regionalne pochodzenia roślinnego (np. owoce, warzywa, konfitury, powidła, marmolady, soki, octy, marynaty, zakwasy, mąki, kasze, chleby, i inne wypieki)
Miejsce I SOSTA sp. z o. o. za „Olej z orzecha laskowego”
Miejsce II Eco-Cafe Zieleń za Konfiturę z czerwonej porzeczki Miejsce
III SEZAM Marcin Jędryka-Maciaszek za „Chałwę pełnoziarnistą naturalną”
W Kategorii III: napoje regionalne (alkoholowe i bezalkoholowe)
Miejsce I Michał Izydorczyk IZI za „Śmietanówkę z Kujaw”
Miejsce II Czarna Malina za 100% Eliksir z Czarnej Maliny
Miejsce III Piwowar Dziki Miód za Miód Pitny „Porzeczkowiec”
W Kategorii IV Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego (np. miody, ciasta, farsze)
Miejsce I Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne Miody Dworskie za „Miód z Podkarpackiej Maliny Leśnej”
Miejsce II Miody Ceramuga za „Miód z pyłkiem”
Miejsce III Raglan za Miód Faceliowy
Jak co dzień w Zarembku Tradycji odbyły się niezwykłe warsztaty. Dzisiaj zaprosiliśmy na lekcję tkactwa z Panią Dorotą Opitz oraz pokaz i prezentację miodów pszczelich “Dolina Tatr”, przeprowadzony przez Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne Izabela i Jacek Sikoniów.
W sobotę na terenie Targów mieliśmy również okazję spotkać zupełnie nowych gości. Obok Zarembka Tradycji pojawiło się niezwykle interesujące stanowisko Lasów Państwowych z Nadleśnictwa w Nowym Targu.
W ramach cyklu „Tradycje kulinarne Podhala”, pod patronatem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa swoje potrawy zaprezentowały Koło Gospodyń Wiejskich z Murzasichla i Kościeliska. A były to m.in: golonka w kapuście, moskole, ciasteczka owsiane, boczek wędzony, czy ciasto z jagodami.
Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników wraz Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska przygotowali dziś wspaniały deser twarogowy ze skórką z cytryny i miętą.Na targowej scenie wystąpili: Zespół ludowy „Sami Swoi” z Tomasza Mazowieckiego, zespół regionalny Jurgowianki, Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego oraz Paweł Skupień z Gliczarowa z Zespolanami z różnych dziedzin Podhala. Gwiazdą wieczory była Kapela Jana Karpiela Bułecki. Jan Karpiel-Bułecka pochodzi ze znanej i zasłużonej rodziny zakopiańskich artystów i budowniczych. Jest uważany za jednego z najlepszych podhalańskich prymistów. Jest również multiinstrumentalistą, wirtuozem gry na instrumentach pasterskich regionu Podhala: dudach, piszczałkach pojedynczych, podwójnych oraz trombitach.
Partnerem wydarzenia jest województwo Małopolskie
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
- "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...40 zł
- XII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH - dzień 4Autor zdjęć: Piotr Korczakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 79