Kościelisko
Kultura
Odkrywanie historii Kościeliska
Autor: Piotr Kyc
Kościelisko to miejsce wyjątkowe. Bogate tradycją, położeniem i uzdolnionymi ludźmi. Kościelisko teraz, to dla mieszkańca naszego kraju ekskluzywna miejscowość pod Tatrami, gdzie zachowało się jeszcze coś z atmosfery „ustronia dzikiej natury” zachęcającej do spędzenia wolnych chwil z dala od zgiełku, a nawet do okresowego tam zamieszkania. Miejscowość oprócz szeregu walorów doczesnych ma też ciekawą historię. I to o niej 15 grudnia w Domu Ludowym w Kościelisku opowiadał Mieczysław Jasiński, promując swoją książkę „Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918”.
Jest to przede wszystkim praca historyczna. Napisana rzetelnie, w oparciu o archiwa prywatne i państwowe, ozdobiona wieloma unikalnymi fotografiami. W aneksie zamieszczono ciekawe tabele urzędowe, a nawet Rozporządzenia ostatniej woli (testamenty) mieszkańców dawnego Kościeliska. Poza tym, jest to kawałek dobrej literatury faktu, gdzie do czytelnika przemawia dokument przytaczany w oryginalnym brzmieniu.
Książka Mieczysław Jasińskiego sięgając do historycznych „korzeni” osiedla oferuje szerszej społeczności nie tylko rzetelną wiedzę, ale umożliwia jej pełniejszą identyfikację z tym niezwykłym miejscem. Albowiem wiedza – szczególnie historyczna - o miejscu, w którym mieszkamy, czy przebywamy tylko chwilowo, turystycznie działa jak magnes. Przywiązujemy się, powracamy. Nabieramy szacunku.
Tę cenną publikację można polecić nie tylko rdzennym mieszkańcom „Polan”, ale wszystkim wczasowiczom oraz tym, którzy pobudowali tutaj liczne wille i apartamenty.
Autor dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki, wspomniał śp. Marię Bętkowską, która zachęcała go do zajęcia się historią Kościeliska.
Napisanie i wydanie publikacji nie byłoby możliwe bez wsparcia szeregu osób i instytucji, wśród których znajdują się między innymi: Andrzej Gąsienica Walczak senior i Andrzej Gąsienica Walczak junior, Anna Nędza Kubiniec, ks. Proboszcz Jacek Mola, samorząd Gminy Kościelisko, Zarząd Oddziału Związku Podhalan w Kościelisku, Bohdan Pitoń, Józef Bukowski Tyrała, Stanisław Bukowski – Tyrała, Helena Karpiel, Józef Pitoń, Helena Łacek, Józefa Stopka, Mateusz Nędza Kubiniec, pracownicy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Państwowego w Krakowie i Spytkowicach, Piotr Bąk Lesław Dall, Ewa i Krzysztof Szczerbowie.
- Torebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...160 zł
- "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...40 zł
- Spinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł