PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Festiwalowe Wieści - Warsztaty folklorystyczne i naukowa debata

Czwartek, 30 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW tym roku 44. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem towarzyszyły warsztaty folklorystyczne oraz debata naukowa pt.„Niematerialne dziedzictwo polskich Karpat”.


Debata, która odbyła się w sali obrad zakopiańskiego Urzędu Miasta to kontynuacja spotkania, które miało miejsce w ubiegłym roku w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i dotyczyło refleksji nad wdrożeniem ratyfikowanej przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W czasie zakopiańskiej debaty zastanawiano się nad sposobami i możliwościami ochrony dorobku kulturowego polskich Karpat. Spotkanie poprowadziła mgr Maria Baliszewska redaktor Polskiego Radia, a także juror MFFZG oraz dr Bożena Lewandowska, również juror MFFZG oraz pracownik naukowy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W debacie głos zabrali: dr Stanisława Trebunia-Staszel, prof. dr hab. Alojzy Kopoczek, mgr Józef Górka, dr Urszula Janicka-Krzywda, mgr Bartłomiej Koszarek, mgr Benedykt Kafel, mgr Zbigniew Wolanin, mgr Zbigniew Wałach, dr Katarzyna Smyk oraz mgr Julia Włodarczyk i mgr Emilia Rutkowska.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się warsztaty folklorystyczne pt. „Obrzędowość weselna w tradycyjnej kulturze Podhala”. - Obecnie w wielu podhalańskich miejscowościach nadal organizowane są góralskie wesela. Nawiązują one do tradycyjnego scenariusza, chociaż wiele dawnych obrzędowych działań odeszło już w niepamięć, zaś symboliczna wymowa, tych które jeszcze istnieją, nie jest w pełni uświadamiana – zauważa dr Stanisława Trebunia-Staszel Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Podczas warsztatów o „Weselach góralskich w pamięci Podhalan” oraz o dawnych zwyczajach weselnych opowiadali m.in. Józef Pitoń, Helena Majerczyk Zbójnikowa i Ludwika Rzadkosz.

Kolejne warsztaty folklorystyczne, które poprowadzi dr Anna Mlekodaj, odbędą się 14 września br. i zatytułowane będą „Gwara jako mowa żywa” oraz „Gwara w literaturze pięknej”. Natomiast mgr Bartłomiej Koszarek opowie o „Estetyce stroju góralskiego. Dodatkach i akcesoriach”. Ostatnie warsztaty odbędą się 12 października br. i poprowadzi je dr Bożena Lewandowska. Ich temat to „Folklor pieśniowy Podhala” (gatunki, funkcje, związek z obrzędem). „Folklor muzyczny Podhala” to temat, który przybliży mgr Krzysztof Trebunia-Tutka.

źródło: Biuro Prasowe 44.MFFZG

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.