Warszawa
Kultura
Patronat medialny WATRA
Festiwal Folkloru gościł w Warszawie
Autor: AKS
Kilkudziesięciu dziennikarzy stołecznych mediów wzięło udział w konferencji prasowej 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem , która odbyła się w Centrum Prasowym FOKSAL w Warszawie z udziałem Burmistrza Miasta Zakopanego Janusza Majchra oraz Dyrektora Biura Promocji Zakopanego Andrzeja Kaweckiego. Festiwal pod Giewontem rozpocznie się już 23 sierpnia br.
Góralskie tańce w wykonaniu zespołu Regle z Poronina, koncert kapeli Jana Karpiela-Bułecki i prezentacja historii festiwalu w wykonaniu dr Stanisławy Trebuni - Staszel Dyrektor Artystycznej Festiwalu oraz Agnieszki Gąsienicy Giewont - Kierownik Biura Organizacyjnego Festiwalu wypełniły ponad dwie godziny promocji zakopiańskiego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w stolicy. Podczas konferencji Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zapraszał nie tylko na sierpniowy festiwal, ale także i na inne wydarzenia kulturalne odbywające się pod Giewontem, jednak przede wszystkim na wypoczynek w Tatrach. Przy promocji festiwalu nie zabrakło oscypków, które z napisem „Zakopane-festiwal” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, festiwalowych anegdot w wykonaniu Jana Karpiela – Bułecki oraz najnowszej prezentacji albumu multimedialnego „Zakopane”. Już w przyszłym miesiącu górale z całego świata zjadą do Zakopanego. Na scenie, na Dolnej Równi Krupowej, zobaczymy zespoły folklorystyczne m.in.: z Armenii, Bułgarii, Gruzji, Słowacji, Turcji, Hiszpanii i Macedonii.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. Jest to najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie i niepowtarzalny z racji formuły konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane. W tym roku wydarzenie będzie odbywać się w dniach 23 -31 sierpnia i zostało objęte patronatem honorowym Małżonki Prezydenta Pani Anny Komorowskiej.
Podczas Festiwalu odbędzie się wiele interesujących imprez towarzyszących, w programie tegorocznej edycji znajdą się m.in. : Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, Festiwal Muzyki Łuku Karpat „Wierchowe Nuty”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Koncert na Folkową Nutę, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe - degustacja potraw regionalnych, ogniska integracyjne, plenerowa projekcja filmu „Taniec górali podhalańskich” oraz plenerowe warsztaty sztuki ludowej dla dzieci.
Gwiazdą tegorocznego koncertu muzyki folkowej będzie Zespół ZAKOPOWER, obecnie jeden z najpopularniejszych w Polsce, łączący tradycyjną muzykę z nowoczesnymi brzmieniami, zaś podczas koncertu Muzyka Łuku Karpat wystąpi polsko-ukraińska grupa folkowa ČAČI VORBA. Organizatorem festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat nad Festiwalem sprawuje portal internetowy watra.pl.
Źródło: Biuro Prasowe MFFZG
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Aniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł