Zakopane
Kultura
Nowe wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki
Autor: AKS
W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w piątek zaprezentowane zostały dwie nowe wystawy. Jedna z nich to doroczna wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopane, poświęcona tym razem Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25-tą rocznicę śmierci. Druga prezentuje twórczości Pawła Szczerby z okazji 65 lat pracy twórczej artysty.
- Dlaczego pamiętamy o Tadeuszu Brzozowskim? Był bowiem, jak powszechnie wiadomo, wybitnym artystą, pedagogiem oraz spiritus movens życia kulturalnego w Zakopanem. Tłumnie odwiedzana przez gości z całego świata pracownia Brzozowskich była swego czasu jedną z większych atrakcji lokalnych. Nie bez powodu — w latach sześćdziesiątych Brzozowski należał przecież do artystycznej czołówki Europy - wyjaśnia Anna Chmielarz.
Wystawy "Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści" oraz "Portret - rzeźba" Pawła Szczerby ogladać można w Miejskiej Galerii Sztuki do 29 lipca 2012.
Paweł Szczerba
Urodził się w 1923 roku w Zakopanem. Po ukończeniu Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem w roku 1945 rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Po otrzymaniu dyplomu w 1950 roku wraca do Zakopanego, gdzie mieszka i pracuje twórczo do dzisiaj.
Od roku 1951 jest członkiem ZPZP. Bierze czynny udział w pracach związku jako członek Rady Artystycznej Sekcji Rzeźby. Był również członkiem zarządu głównego ZPAP w Warszawie. Ofiarował kilkakrotnie swoje prace instytucjom społecznym i szkołom. W konkursie „Pamięci rozstrzelanych zakładników” Kuźnice w Zakopanem w 1963 roku otrzymał II nagrodę, w konkursie na sportową rzeźbę plenerową w Zakopanem w 1976 roku zdobywa I nagrodę. W 1963 roku wykonuje rzeźby do Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Rzeźbi w drewnie prace o tematyce religijnej (m.in.: do kościoła O.O. Bernardynów na Bystrem i kościoła jezuitów w Zakopanem, w Ligocie na Śląsku, Mońkach w białostockim). W okresie od 1953 r. uczestniczył w czterdziestu zbiorowych wystawach w kraju i dwóch zagranicznych: w Norwegii i USA. W 1957 miał indywidualną wystawę, a w 1997 roku wystawę jubileuszową w BWA Zakopane. Wiele prac Pawła Szczerby zakupiło Ministerstwo Kultury i Sztuki, Muzeum Tatrzańskie oraz osoby prywatne w kraju i zagranicą. Rzeźba „Redyk Matki Boskiej Ludźmierskiej” została ofiarowana Janowi Pawłowi II.
Za całokształt dokonań twórczych otrzymał nagrodę im. Stanisława Witkiewicza oraz został odznaczony złotą odznaką ZPAP w Warszawie.
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 50 zł
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł