PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Naukowa sesja wokół projektu "Zakopiańczycy"

Środa, 14 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

fot. Agata Pacelt UMZW dniach 9 - 10 grudnia w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu odbyła się sesja naukowa: Antropologia, pamięć, historia. Wokół projektu "Zakopiańczycy - w poszukiwaniu tożsamości" zorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, kwartalnik „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” oraz Instytut Sztuki PAN.


- 1 października otwarto w Muzeum Tatrzańskim przygotowaną i zrealizowaną przez dwóch zakopiańskich etnologów i historyka sztuki (Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik) wystawę fotogramów w kontekście powojennej historii miasta Zakopanego i jego nietuzinkowych mieszkańców. Pomysły i dyskusje, jakie towarzyszyły organizacji wystawy i gromadzeniu materiałów skłoniły autorów do podjęcia szerszego projektu wydobywającego i eksponującego różne obszary szerszych problemów wartych namysłu, pytań i poszukiwania odpowiedzi w rozważaniach podejmowanych przez współczesną humanistykę – wyjaśnia prof. dr hab. Czesław Robotycki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

Na konferencji poruszano zagadnienia związane m.in. z relacją między gatunkami historii, problemem lokalności i tożsamości. - Zakopane jest tylko jednym z przykładów. Ważnym ponieważ jaskrawym i mocno już pokazanym, dlatego wygodnym jako przykład lub punkt odniesienia – dodaje prof. dr hab. Czesław Robotycki.

Dzięki konferencji wystawa zyskała szeroki kontekst historyczny, kulturowy, socjologiczny i antropologiczny. W jej ramach referaty wygłosili: prof. Janusz Barański (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego) Góralszczyzna i pamięć, Jan Gondowicz (pisarz, tłumacz) Demonizm Zakopanego. Mit i fakt, Maciej Krupa (etnograf, dziennikarz) Zakopane – między metropolią a prowincją, dr Małgorzata Maj i  dr Stanisława Trebunia Staszel (IEiAK UJ) Życie codzienne na okupowanym Podhalu w pamięci jego mieszkańców (wywołanej materiałami archiwalnymi nienieckiego IDO), Antoni Kroh (pisarz, tłumacz, muzealnik) Muzeum Tatrzańskie – pierwsza i ostatnia miłość, dr Zbigniew Benedyktowicz (redaktor naczelny kwartalnika „Konteksty – Polska Sztuka Ludowa”) Elementarz tożsamości – na przykładzie filmu W. Wiszniewskiego i projektu „Zakopiańczycy”, Wiesław „Kuba” Szpilka (etnograf, cyklista, taternik) Wędrówka po śladach, o Zakopiańczykach szukających tożsamości, Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) Goralenvolk - kryzys tożsamości, Piotr Mazik (historyk sztuki, narciarz wysokogórski) Rola fotografii w małych narracjach, prof. Barbara Fatyga (kulturoznawca, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) O kulturze żywej i ludowej, prof. Jerzy S. Wasilewski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) Postaci niezwykłe a tożsamość lokalna, prof. Czesław Robotycki (IEiAK UJ) Lokalność a wielkomiejskie środowiska artystyczne i intelektualne, przykład Piwnicy pod Baranami, Prof. Dariusz Czaja (IEiAK UJ) Stacja Rovigo. Przyjazdy, odjazdy, dr Wojciech Michera (Instytut Kultury Polskiej UW) Tożsamość Odysa. Autobiografia, dr Zbigniew Benedyktowicz rozmawia z dr Moniką Sznajderman (Wydawnictwo „Czarne”) O pamięci, historii i opowieściach lokalnych na przykładzie serii SULINA.

Wykładom towarzyszyły dyskusje, projekcje filmów i prezentacje wyników badań.

Sesja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.