Zakopane
Kultura
Opera góralska ostatni raz w tym roku w Zakopanem
Autor: Adam Kitkowski
21 października o godzinie 19.00 w zakopiańskim kinie „Sokół” będzie można obejrzeć ostatni raz w tym roku widowisko słowno – muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Przypomnijmy, że autorem libretta tej „opery góralskiej” jest poeta regionalny z Poronina Franciszek Łojas Kośla. W widowisku, które swoją premierę miało 12 czerwca 2011 roku w Zakopanem, biorą udział muzycy i śpiewacy z 37 miejscowości Podhala, Spisza i Orawy. Honorowy patronat nad „operą góralską” objął Jego Eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – arcybiskup Metropolita Krakowski.
Jest to widowisko w czterech odsłonach, które wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. W przygotowaniach do premiery (poszczególnych aktów) uczestniczyli również: Stanisława Trebunia Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław Gąsienica Wawrytko. Wyboru muzyki, czyli „góralskich nut” dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas Kośla oraz Andrzej Styrczula Maśniak, Andrzej Karpiel Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia-Tutka. Natomiast aranżację przestrzeni wykonała Ewa Dyakowska – Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, a światło i dźwięk przygotował Marcin Słodyczka.
Tym razem organizatorem widowiska jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i będzie można je obejrzeć w odremontowanej sali kina, które od niedawna dysponuje aparaturą do wyświetlania filmów w technice 3D.
Warto podkreślić, że przedstawienie „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” 3 listopada bieżącego roku będzie zaprezentowane w Rzymie w Teatrze „CAPRANICA” dla korpusu dyplomatycznego, dostojników Watykanu, przedstawicieli włoskiej kultury i Polaków mieszkających w Rzymie.
Bilety do nabycia codziennie w kasie kina „Sokół”- Zakopane, ul. Orkana oraz w Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury – Zakopane, ul. Tetmajera 24, tel. 182061320.
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł