Zakopane
Kultura
W muzyce obecny jest Bóg
Autor: Karolina Mazurkiewicz
W czwartek 28 lipca w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem zabrzmiały nuty polskich kompozytorów w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą światowej sławy dyrygentki Ewy Strusińskiej. Swoim słowem koncert ubogacał prof. Maciej Negrey.
W repertuarze można było usłyszeć uwerturę do Opery „Flis” Stanisława Moniuszki, koncert fortepianowy f-moll fantazja na tematy polskie Fryderyka Chopina w wykonaniu Martina Labazevitcha oraz Małą Suitę Witolda Lutosławskiego.
Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej tworzą najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych. Zespół symfoniczny działa od 2003 r., a już na swoim koncie ma wiele sukcesów. Akademia pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów m.in. Krzysztofa Pendereckego, Gabriela Chmury, Michała Dworzyńskiego, Michała Nesterowicza i Ewy Strusińskiej. Orkiestra dotychczas nagrała osiem płyt.
Ewa Strusińska to polska dyrygentka pochodząca ze Stalowej Woli i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Była finalistką i laureatką II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bamberg. Jako pierwsza kobieta piastowała stanowiska dyrektora muzycznego i dyrygenta asystenta Halle Youth Orchestra. Uczestniczyła w kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Antoniego Wita, Gabriela Chmurę, Jerzego Salwarowskiego, Bruno Weila, Marka Stringera, Kurta Masura. W 2008 r. wybrana została przez London Symphony Orchestra jako jeden z trzech uczestników kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Valerego Gergieva. Dyrygentka mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii na stanowisku Junior Fellow in Conducting.
Martin Labazevitch jest jednym z najsłynniejszych pianistów. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną na Manhattanie. Wystąpił na licznych scenach koncertowych w Europie. Wychwalany przez krytyków w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych za swój liryzm, intensywność gry i wirtuozerie. Obecnie występuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Ludowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł