Zakopane
Kultura
O Złote Kierpce będzie rywalizowało 14 zespołów
Autor: AKS
Korowodem dziecięcych zespołów góralskich przez Krupówki rozpocznie się 2 maja XI Wielka Majówka Tatrzańska. Główną atrakcją Wielkiej Majówki odbywającej się na Placu pod Gubałówką będzie II Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych, podczas którego przez dwa kolejne dni zaprezentuje się 14 grup - w sumie blisko 450 młodych górali z całego Podhala.
Dzieci zaprezentują sceny rodzajowe, obrzędy lub prace gospodarskie przeplatane tańcami, śpiewem i zabawami. Zmaganiom młodych górali, oprócz widowni, będzie przyglądała się profesjonalna komisja artystyczna, która najlepszym zespołom przyzna statuetki Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce.
Jury wybierze także zespoły do prezentacji swoich dokonań podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Festiwal będzie również stanowił eliminacje do Karpackiego Festiwalu w Rabce-Zdroju.
W puli nagród są też: portki góralskie, kapelusze, piórka, materiały tybetowe na spódnice, ciupagi.
Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma motywować liczne dziecięce zespoły góralskie do tworzenia programów, nie tylko stricte tanecznych, ale i bardziej ambitnych, pokazujących naszą tradycję. Tym samym dzieci będą miały okazję do poznania obrzędów i zwyczajów swoich przodków, które giną na naszych oczach lub całkowicie zniknęły z krajobrazu Podhala oraz prezentowania ich na scenie. Na całym Podhalu istnieje blisko 60 zespołów góralskich.
W imprezie wezmą udział zespoły w następującej kolejności: „Tatry” z Ratułowa, „Mali Witowianie” z Witowa, „Zeleźnica” z Pieniążkowi, „Mali Hamernicy” z Krakowa, „Mali Maniowianie” Maniowy, „Mali Harnasie” z Suchego, „Mali Dzianisanie” z Dzianisza, „Mali Hyrni” z Nowego Targu, „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia, „Krzesani” ze Spytkowic, „Jaferniocek” z Ostrowska, „Zornica” z Zakopanego, „Polany” z Kościeliska i „Robcusie” z Rabki-Zdroju.
Organizatorami TATRZAŃSKIEGO PRZEGLĄDU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH są: Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury w Zakopanem.
- Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł