Zakopane
Kultura
„Katyń in memoriam”. Koncert jakiego dawno nie było!
Autor: Adam Kitkowski
12 kwietnia w kościele Świętego Krzyża wystąpił amerykański chór kameralny Main Street Singers pod batutą Marka Andrew Shaulla w koncercie „Katyń in memoriam”. Zespół przyjechał z Kalifornii na zaproszenie Stowarzyszenia Tatrzański Klub Niezależnych, który od wielu lat organizuje wydarzenia artystyczne w Zakopanem i na Podhalu. Wieczór pieśni i recytacji był jednym z wydarzeń upamiętniających 71 rocznicę zamordowania kilkunastu tysięcy oficerów polskich wiosną 1940 roku przez NKWD w Rosji.
Chór liczy trzydziestu studentów i reprezentuje uczelnię Los Altos High School. Jest to jeden z bardziej znanych chórów w Stanach Zjednoczonych.
Honorowy patronat nad koncertem objęli: Edward Tybor – Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego i Jerzy Zacharko – Przewodniczący Rady Powiatu Miasta Zakopanego, obecni na koncercie. Ponadto zaszczycili swoją obecnością: wicestarosta tatrzański - Andrzej Skupień, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego, przewodniczący TKN, ks. prałat Stanisław Szyszka, siostry zakonne oraz mieszkańcy Zakopanego i turyści. Niestety, mimo zaproszenia z wielu stron, na koncercie nie było władz miasta ani radnych.
W programie w pierwszej części koncertu usłyszeliśmy pieśni sakralne, m. in. Giovanni da Palestriny, Williama Byrda, Johanna Sebastiana Bacha, Sida Robinovicha. Chór z niezwykłą starannością przygotował repertuar i profesjonalnie go wykonał. Na podkreślenie zasługuje również piękna choreografia (umiejętne wykorzystanie przestrzeni) i „podkreślenie" śpiewem dobrej akustyki świątyni św. Krzyża. W tej części koncertu usłyszeliśmy także poezje Zbigniewa Herberta i Eugeniusza Korwin–Małaczewskiego w wykonaniu Andrzeja Jelenia i Marka Trzaskosia.
W drugiej części koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory – spirituals oraz współczesne pieśni amerykańskich kompozytorów, np. D. E. Gawthropa, M. Westona inspirowane klasycznymi dziełami chóralnymi. Zespół zakończył występ przepiękną pieśnią – „Nie mów do widzenia”. Do tej części koncertu włączono teksty Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna” i Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”. Na wyróżnienie zasługuje wykonanie „Suity Talmudycznej” S. Robinovicha. Chór po występie otrzymał brawa na stojąco. Nie obyło się oczywiście bez bisów.
Chór istnieje od 1984 roku, od początku dyrygentem zespołu jest Mark Shaull. Przez ten okres zespół wykonał 270 koncertów w 54 krajach. Obecnie wiosenne tournee obejmuje Polskę, Niemcy i Czechy.
Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym 71 rocznicę Zbrodni Katyńskiej będzie sesja popularno-naukowa 19 kwietnia b.r. o godzinie 14.00 w Urzędzie Miasta Zakopanego.
- Aniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Torebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...160 zł
- Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- „Katyń in memoriam”. Koncert jakiego dawno nie było!Autor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 55