Warszawa
Kultura
Górale w Warszawie, czyli Jak dawniej po Tatrach chadzano
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W sobotę, 23 października w Centrum Artystycznym Radomska 13 w Warszawie odbyły się posiady, w czasie których miała miejsce promocja książki Krzysztofa Pisery "Jak dawniej po Tatrach chadzano". Wystąpił też Zespół Regionalny Polaniorze z Kościelisk ze sztuką Juliana Reimschüssela Klimek Bachleda.
Autor książki jest z wykształcenia etnografem. Opublikowana praca Krzysztofa Pisery jest owocem wieloletnich badań nad historia Tatr i rozwojem Zakopanego w II połowie XIX wieku. Podczas prelekcji omówione zostały warunki podróżowania, sposób wędrowania, stroje turystyczne i ekwipunek a także schrony i koliby, z których mogli korzystać ówcześni turyści. Przedstawiono legendarne postacie pierwszych przewodników tatrzańskich. Wykład był bogato ilustrowany unikalnymi fotografiami m.in. Walerego Eljasza.
Zespół Polaniorze, towarzyszący posiadom, został założony przez działaczy Oddziału Związku Podhalan w Kościeliskach w 1977 roku. Jego nazwa pochodzi od dawnej wsi Polany. Zespół podbija publiczność i jury wielu przeglądów i festiwali w kraju i za granicą swoją autentycznością i żywiołowością w przekazywaniu obrazów z życia polaniarskiej wsi. Kierownikiem zespołu jest znany gawędziarz, instruktor narciarski i taneczny, autor wielu publikacji na temat górali i góralszczyzny Józef Pitoń.
Bohater przedstawienia, Klimek Bachleda, był przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim, jednym z pierwszych członków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Posiadał niezwykły dar orientacji w terenie. Nazywano go królem przewodników tatrzańskich lub orłem Tatr. Towarzyszył w górach m.in. Kazimierzowi Przerwie–Tetmajerowi, Tadeuszowi Boy–Żeleńskiemu i Henrykowi Sienkiewiczowi. Stracił życie idąc na pomoc taternikowi Stanisławowi Szulakiewiczowi jako uczestnik akcji ratunkowej stworzonego przez Mariusza Zaruskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W sztuce wyreżyserowanej przez Józefa Pitonia obsada była następująca:
Klimek Bachleda – Józef Pitoń;
Żona Klimka – Anna Naglak;
Syn Józef – Tadeusz Stopka -Faktor;
Córka Karolka – Klementyna Gąsienica – Byrcyn;
Córka Ewa – Ewa Krupa;
Gąsienica Brzega – Stanisław Pitoń;
Bartuś Obrochta - Adam Nędza-Kubiniec;
Marysia – Katarzyna Rysula;
Sąsiadka – Agata Pitoń;
Staszek – Andrzej Stopka – Faktor.
Muzyka: Adam Nędza-Kubiniec, Andrzej Krupa, Andrzej Szczepaniak–Bajscorz, Wojciech Obrochta–Korduś.
Tancerze: Ewa Nędza-Kubiniec, Adam Tracz, Mateusz Bachleda, Andrzej Szpunar.
Inspicjent – Anna Nędza-Kubiniec (prezes Związku Podhalan Oddział Kościelisko).
Muzykanci i pozostali wykonawcy to Zespół Regionalny Polaniorze. Przedstawienie zostało przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność niezwykle gorąco i z autentycznym wzruszeniem. Na szczególne podkreślenie zasługuje gra Anny Naglak i Józefa Pitonia.
Posiady otworzyła i prowadziła Pani Wiola Obuchowska z Centrum Artystycznego Radomska 13. Pewnym urozmaiceniem spotkania był konkurs dotyczący znajomości góralszczyzny prowadzony przez wiceburmistrza Gminy Ochota Pana Krzysztofa Kruka, który był jednocześnie fundatorem nagród.
W przerwie posiadów można było spróbować pysznych moskoli i oscypków, których fundatorem była karczma Szymkówka. Sponsorem posiadów była willa Modrzewiowy Dwór.
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł
- Bransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Górale w Warszawie, czyli Jak dawniej po Tatrach chadzanoAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 90
- Górale w Warszawie, czyli zespół regionalny Zbójnicek w Centrum Artystycznym Radomska 13
- Górale w Warszawie, czyli Festiwal Nowa Tradycja
- Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie. Architektura Podhala – styl zakopiański jako styl narodowy
- Górale w Warszawie, czyli Trebunie-Tutki w Katedrze Praskiej
- Górale w Warszawie, czyli Posiady na Ochocie