Warszawa
Kultura
Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
Koncert dziecięcy w wykonaniu zespołów z Bułgarii i Polski rozpoczął 26 września 6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Podczas spotkania muzykujących dzieci z Podhala oraz z bułgarskich Bałkanów najmłodsza i wdzięczna publiczność wypełniła szczelnie namiot. Polską grupę muzyczna przygotował legendarny już Krzysztof Trebunia-Tutka, założyciel i lider zespołu TRrebunie–Tutki, muzyk i kompozytor współpracującego z różnymi artystami (m.in. z Twinkle Brothers i z Wojciechem Waglewskim).
Z Bułgarii przyjechały dzieci z zespołu Nestinarcz, z pięknej miejscowości Carevo, położonej w południowo-wschodniej części kraju. Młodych wykonawców przygotowały do występów dwie wybitne bułgarskie artystki: Zlatka Stawrewa i Stanka Mihajlowa Dimowa.
Obie grupy, ubrane w tradycyjne stroje, wykonały pieśni i tańce ze swoich regionów. Występ rozpoczęły dzieci z Careva piosenkami o miłości i radości płynącej z tańca. Wspólnie z Marią Pomianowską, która prowadziła koncert, wykonały mazurka Chopina op.33 nr 2, w bałkańskim metrum 7/8.
Podczas finału kapele dziecięce z obu krajów zagrały wspólnie na ludowo Mazurka D-dur i Rondo à la Krakowiak Fryderyka Chopina w tradycyjnej wersji 3/4.
Polską grupę muzyczną przygotowaną przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę tworzą jego uczniowie z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka oraz jego własne dzieci – Małe Trebunie-Tutki.
W koncercie wystąpili: Alicja Masny, Karolina Styrczula, Dorota Joniak, Paweł Majerczyk, Daniel Strama, Andrzej Szczepaniak–Bańscorz, Jakub Bednarz, Ania Trebunia–Tutka i Jasiek Trebunia–Tutka.
Żywa muzyka góralska podrywała widownię do tańca. Dzieci z Nestinarcze nauczyły publiczność tańca pravo horo, a dzieci z Podhala – tańca zbójnickiego.
Młodzi wykonawcy z Polski i Bułgarii zaprezentowali duże umiejętności muzyczne i wokalne. Szczególny aplauz wzbudził mini koncert młodego dudziarza bułgarskiego na odwróconej kozie - dudach.
Spotkania dzieci z różnych stron świata niewątpliwie sprzyjają rozwijaniu uniwersalnego języka muzyki i zabawy, a przede wszystkim przełamują na przyszłość bariery między narodami.
- Torebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...110 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Dzieci na Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur"Autor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 79
- 6. Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur w obiektywie Jerzego Z. Kosiuczenko
- Górale w Warszawie, czyli zespół regionalny Zbójnicek w Centrum Artystycznym Radomska 13