Rabka-Zdrój
Kultura
Ostatni taki festiwal
Autor: Piotr Kuczaj
Przez dwa dni w rabczańskim amfiteatrze odbywał się XXXIV Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Występując podczas inauguracji burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło stwierdziła, że to już po raz ostatni w tej scenerii. Od września bowiem amfiteatr będzie przebudowany, zyska przede wszystkim zadaszenie, zmodernizowaną scenę i o wiele pojemniejsze zaplecze. Czy festiwal zmieni formułę? Naszym zdaniem przydałoby się więcej występów galowych, bo powtarzalność ocenianych przez jurorów scenek rodzajowych trochę widzów nuży. W dotychczasowej formule wszystkie zespoły otrzymywały wyróżnienie na jednakowym poziomie. Jury w jawnym protokole podkreślało pozytywne strony każdego występu, a na spotkaniach warsztatowych z instruktorami przekazywało uwagi krytyczne.
Każdy z dwu festiwalowych dni rozpoczynał się od korowodu uczestników maszerującego do amfiteatru ulicami Parkową, Orkana i Chopina. Kończył się też podobnie - galą w wykonaniu gości specjalnych. W tym roku były to grupy rabczańskie „Robcusie” i „Majeranki”. Dodatkowym punktem był program poetycko – muzyczny „Dr Emil Kowalczyk. Pro Memoria” w wykonaniu zespołów „Orawiacy” i Muzyka Lipnicka – w 5 rocznicę śmieci wybitnego orawskiego poety, nauczyciela i działacza regionalnego. Miał jeszcze z nimi wystąpić Andrzej Dziubek – leader polsko-norweskiego zespołu rockowego „De Press”, ale się rozchorował. Duże brawa zebrała też projektantka mody z Mszany Dolnej Małgorzata Chwałek-Sych, która pokazała jak przy odrobinie wyobraźni oraz inspiracji sztuką regionu można stworzyć coś z niczego.
W tym roku na estradzie w festiwalowych szrankach wystąpiło 12 zespołów. Jakie? Można to przeczytać w załączonym do niniejszego tekstu protokole jury. Koronę amfiteatru obsiedli natomiast dorośli twórcy regionalni z Rabki, bliższych i dalszych okolic oraz pszczelarze z regionu Kamiannej (Sądecczyzna). Festiwal prowadziły Katarzyna i Dorota Majerczyk (córka i matka).
Organizatorami byli natomiast Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.
Protokół [ POBIERZ ]
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- Wisiorek "Trójeczka"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł
- Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł