Kultura
Zbójnicek w Norwegii
Autor: Katarzyna Szwajnos – Różak
W dniach 11 – 15 lutego 2010 r. zespół regionalny „Zbójnicek” wraz z przedstawicielami lokalnego samorządu przebywał na wyjeździe w Norwegii. Miejscem docelowym była miejscowość Verdal na północy Norwegii. Zespół wyjechał tam w ramach współpracy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury z Verdal Kommune.
W piątek 12 lutego odbyło się spotkanie w Ratuszu Miejskim w Verdal, w którym uczestniczyli:
- Przewodniczący Miasta – Bjorn Iversen
- Radca handlowy w ambasadzie w Warszawie – Vidar Segtnan
- Szefowa kultury w Verdal – Randi Segtnan
- Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Skupień
- Przewodniczący Komisji Budżetu Powiatu Tatrzańskiego – Piotr Kyc
- Przedstawiciel Centrum Produktu Regionalnego – Sabina Wicher
- Główny Księgowy Tatrzańskiej Agencji – Halina Ruszał
- Przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie – Katarzyna Szwajnos – Różak
Na spotkaniu każda ze stron przedstawiła historię, kulturę oraz uroki swojej miejscowości. Jako pierwsza była to prezentacja gospodarzy – Verdal. Jest to miasto z ponad tysiącletnią historią, gdzie narodziła się Norwegia. Jest to miasto z najlepiej rozwiniętym rolnictwem na północy Norwegii. 20% terenu gminy to Park Narodowy. Wspaniałe miejsce do uprawiania rekreacji: żeglarstwo, jachty, rowery, north walking. Największym miejscem życia kulturalnego jest Stiklestad. Działa tam największe kinocentrum. Zarejestrowane jest 300 stowarzyszeń i związków artystycznych. Organizowane są festiwale i dożynki, w których bierze udział około 25 tysięcy uczestników. Miasto kładzie bardzo duży nacisk na wykształcenie dzieci i młodzieży.
Drugą prezentacją był pokaz uroków Powiatu Tatrzańskiego. A na zakończenie Sabina Wicher zachęciła i zaprosiła do udziału w Tatrzańskich Wiciach.
Zespół Zbójnicek został zaproszony na „Festivalen Midtvinterdansen 2010”. Są to międzynarodowe warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nich: Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Duńczycy i Polacy. Głównym dyrektorem był: Geir Egil Larsen.
Po oficjalnym spotkaniu wszyscy uczestniczyli wieczorem w koncercie zespołu: Majorstuen. Zespół z dziesięcioletnią historią, złożony z pięciu skrzypków, koncertujący po całej Europie. Z wieloma nagrodami zdobytymi na różnych festiwalach europejskich.
W sobotę przed południem zespół brał udział w warsztatach muzycznych, a po obiedzie w warsztatach tanecznych. Wieczorem odbył się koncert najsłynniejszej skrzypaczki norweskiej Ragnhild Hemsing, następnie występ Zbójnicka, a po nim pokaz tańca Martina Myhra.
W niedzielę odbył się koncert finałowy wszystkich uczestników biorących udział w warsztatach skrzypcowych.
Zespół w czasie podróży miał okazję podziwiać przepiękne krajobrazy Półwyspu Skandynawskiego. Góry, fiordy, rozlewiska wodne z naturalną roślinnością. Tereny bardzo czyste, nieskażone zanieczyszczeniami.
Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji, dla Starostwa Powiatowego i dla Gminy Poronin za umożliwienie wyjazdu w tak urocze nieznane tereny, za możliwość poznania muzyki, tańca i norweskiej kultury.
- Okładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Spinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł