PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

Góry zaklęte w szkle

Poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r.
Autor: Michał Trebunia

Góry zaklęte w szkleInstytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie zorganizował wyjątkową wystawę prac Henryka Trebuni-Tutki „GÓRY ZAKLĘTE W SZKLE”. Niezwykłe rzeźby w szkle artysty z Podhala można będzie oglądać do 3 czerwca 2016 roku w Galerii Lipowa 3 (ul. Lipowa 3, Kraków). Serdecznie zapraszamy...


Henryk Trebunia-Tutka (ur. 1932) – twórca ludowy, muzykant, rękodzielnik, jedyny na Podhalu artysta rzeźbiący w szkle. W 2002 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla kultury podhalańskiej”. Laureat „Marki Tatrzańskiej” w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych (2011), laureat nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artyzm i kunszt rękodzielniczy wykonywanych rzeźb w szkle oraz długie lata pracy rękodzielniczej (2014). Wieloletni członek Związku Podhalan w Poroninie.

Wywodzi się ze starego zakopiańskiego rodu Trebuniów. Jego dziadem ze strony matki był słynny dudziarz, ikona kultury góralskiej, Stanisław Budza-Lepsiok zwany Mrozem, którego muzyki słuchali m.in. Jan Kasprowicz i Karol Szymanowski. Jego ojciec, Jan, także był muzykiem, podobnie bracia – Stanisław, Andrzej i najsłynniejszy z nich Władysław, multiinstrumentalista, malarz. Muzykują również jego dzieci i wnuki. Drugą po muzyce pasją Henryka Trebuni-Tutki jest rzeźbienie w szkle. Po raz pierwszy jego prace zostały wystawione w 1983 roku w Galerii Rzeźby w Warszawie. W swojej twórczości wykorzystuje motywy podhalańskie, ukazuje tatrzańską roślinność, krajobrazy, zwierzęta. Charakterystyczne dla jego prac są również sceny rodzajowe z życia górali.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.