Kościelisko
Zaproszenia
Music Trail Festival 2018 – na styku kultur...
Autor: Centrum Informacji Turystycznej Gminy Kościelisko
W dniach 19-21 października w Kościelisku i Witowie wystąpią, Gooral, Niewte, Tęgie Chłopy, Misia Furtak, Henry No Hurry, Helaine Vis, Polaniorze i Dagadana. Z kolei 6 listopada odbędzie się specjalny koncert w kościele św. Kazimierza w Kościelisku, podczas którego wystąpią Trebunie Tutki oraz gruziński Quintet Urmuli z projektem „Duch Gór”.
Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Na styku kultur”, co świetnie odzwierciedla skład festiwalu. Nie zabraknie zarówno bardziej tradycyjnego podejścia do muzyki folkowej, jak i jej nowoczesnej odsłony z wpływami muzyki elektronicznej czy alternatywnej. Pojawią się zarówno uznani artyści jak i nieznani szerszej publiczności. Festiwal współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska”.
Pierwszego dnia imprezy wystąpią Henry No Hurry, Helaine Vis i Misia Furtak. Pierwszy z nich to jednoosobowy projekt Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego znanego z takich zespołów jak Letters From Silence czy Henry David’s GUN. Ze swoim nowym projektem Dąbrowski odwiedza miejsca małe i kameralne, gdzie prezentuje swoje numery utrzymane w duchu indie-folku. Helaine Vis to 22-letnia wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Materiał który prezentuje, to zbiór osobistych, szczerych, pełnych emocji wspomnień i przemyśleń opisywanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jej delikatny głos uzupełnia i kontrapunktuje gitara w pełnym spektrum brzmień – od klasycznego i oszczędnego po ambientowe stratosferyczne, czasem brudne. Misi Furtak nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez lata związana z formacją Tres.b, w której była wokalistką i gitarzystką, od dłuższego czasu realizuje się solo. Na koncie ma jeden album „Epka”, a także gościnne występy u takich artystów jak HV/NOON, Mazolewski Quintet czy dr.no.
W sobotę 20 października zobaczymy koncerty Kapeli Maliszów, Polaniorzy i Goorala.
Rodzinną Kapelę Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Polaniorze zaprezentują tradycyjne podejście do góralskiego folku, a Gooral da przedsmak nadchodzącego albumu „Ethno elektro 2”, z którego pochodzi singiel „Pokochali” nagrany z Maciejem „Kamerem” Szymonowiczem. Z dotychczasowym materiałem Gooral zagrał ponad 500 koncertów, w tym legendarne występy na Open’erze i Przystabnku Woodstock, gdzie występował z Mazowszem.
Trzeci dzień koncertów to występy Niewte, Dagadany i Tęgich Chłopów.
Członkowie Niewte muzyki wiejskiej uczyli się u źródła, wprost od wiejskich mistrzów. Tworzą muzykę własną, aktualną, a zarazem wypływającą z archaicznego polskiego idiomu. Z kolei Tęgie Chłopy kontynuują tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki iAntoniego Witkowskiego z Cisowa.
DAGADANA już od dziesięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Do Kościeliska przywiozą materiał z albumu “Meridian 68”, na którym znalazły się współczesne aranżacje tradycyjnych piosenek z różnych regionów Polski m.in z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski, ludowych pieśni ukraińskich i łemkowskiich, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku.
6 listopada odbędzie się ostatnie spotkanie z Music Trail Festival – na styku kultur. Jego gwiazdą będą Trebunie Tutki i gruziński Quintet Urmuli. Oba zespoły wykonają utwory z albumu „Duch Gór” łączące tradycje podhalańskie z kaukaskimi. Projekt „Duch Gór” powstał we współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Polskim Radiem Program 2.
Program koncertów:
19.10.2018 | godzina 19:00
Ziębówka w Witowie
Helaine Vis
Henry No Hurry
Misia Furtak
20.10.2018 | godzina 18:00
Dom Ludowy w Kościelisku
Kapela Maliszów
Polaniorze
Gooral
21.10.2018 | godzina 18:00
Dom Ludowy w Kościelisku
Niewte
Dagadana
Tęgie Chłopy
06.11.2018 | godzina 20:00
Kościół św. Kazimierza w Kościelisku
Trebunie Tutki & Quintet Urmuli - "Duch Gór"
Po koncertach w Domu Ludowym będzie After Party w Karczmie Polany!
Bilety:
19.10. – Restauracja Ziębówka | Witów 304a przy Dolinie Chochołowskiej
wstęp wolny
20 i 21.10 – Dom Ludowy w Kościelisku
bilet 1 dniowy – 30 zł
karnet 2 dniowy – 40 zł
06.11. - Kościół św. Kazimierza w Kościelisku
bilety – 30 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki / oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm 65 zł
- Okładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł