PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Music Trail Festival 2018 – na styku kultur...

19–21 października 2018 r.
Autor: Centrum Informacji Turystycznej Gminy Kościelisko

Music Trail Festival 2018 – na styku kultur...W dniach 19-21 października w Kościelisku i Witowie wystąpią, Gooral, Niewte, Tęgie Chłopy, Misia Furtak, Henry No Hurry, Helaine Vis, Polaniorze i Dagadana. Z kolei 6 listopada odbędzie się specjalny koncert w kościele św. Kazimierza w Kościelisku, podczas którego wystąpią Trebunie Tutki oraz gruziński Quintet Urmuli z projektem „Duch Gór”.


Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Na styku kultur”, co świetnie odzwierciedla skład festiwalu. Nie zabraknie zarówno bardziej tradycyjnego podejścia do muzyki folkowej, jak i jej nowoczesnej odsłony z wpływami muzyki elektronicznej czy alternatywnej. Pojawią się zarówno uznani artyści jak i nieznani szerszej publiczności. Festiwal współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Pierwszego dnia imprezy wystąpią Henry No Hurry, Helaine Vis i Misia Furtak. Pierwszy z nich to jednoosobowy projekt Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego znanego z takich zespołów jak Letters From Silence czy Henry David’s GUN. Ze swoim nowym projektem Dąbrowski odwiedza miejsca małe i kameralne, gdzie prezentuje swoje numery utrzymane w duchu indie-folku. Helaine Vis to 22-letnia wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Materiał który prezentuje, to zbiór osobistych, szczerych, pełnych emocji wspomnień i przemyśleń opisywanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jej delikatny głos uzupełnia i kontrapunktuje gitara w pełnym spektrum brzmień – od klasycznego i oszczędnego po ambientowe stratosferyczne, czasem brudne. Misi Furtak nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez lata związana z formacją Tres.b, w której była wokalistką i gitarzystką, od dłuższego czasu realizuje się solo. Na koncie ma jeden album „Epka”, a także gościnne występy u takich artystów jak HV/NOON, Mazolewski Quintet czy dr.no.

W sobotę 20 października zobaczymy koncerty Kapeli Maliszów, Polaniorzy i Goorala.

Rodzinną Kapelę Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Polaniorze zaprezentują tradycyjne podejście do góralskiego folku, a Gooral da przedsmak nadchodzącego albumu „Ethno elektro 2”, z którego pochodzi singiel „Pokochali” nagrany z Maciejem „Kamerem” Szymonowiczem. Z dotychczasowym materiałem Gooral zagrał ponad 500 koncertów, w tym legendarne występy na Open’erze i Przystabnku Woodstock, gdzie występował z Mazowszem.

Trzeci dzień koncertów to występy Niewte, Dagadany i Tęgich Chłopów.

Członkowie Niewte muzyki wiejskiej uczyli się u źródła, wprost od wiejskich mistrzów. Tworzą muzykę własną, aktualną, a zarazem wypływającą z archaicznego polskiego idiomu. Z kolei Tęgie Chłopy kontynuują tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki iAntoniego Witkowskiego z Cisowa.

DAGADANA już od dziesięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Do Kościeliska przywiozą materiał z albumu “Meridian 68”, na którym znalazły się współczesne aranżacje tradycyjnych piosenek z różnych regionów Polski m.in z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski, ludowych pieśni ukraińskich i łemkowskiich, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku.

6 listopada odbędzie się ostatnie spotkanie z Music Trail Festival – na styku kultur. Jego gwiazdą będą Trebunie Tutki i gruziński Quintet Urmuli. Oba zespoły wykonają utwory z albumu „Duch Gór” łączące tradycje podhalańskie z kaukaskimi. Projekt „Duch Gór” powstał we współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Polskim Radiem Program 2.

Program koncertów:

19.10.2018 | godzina 19:00
Ziębówka w Witowie
Helaine Vis
Henry No Hurry
Misia Furtak

 

20.10.2018 | godzina 18:00
Dom Ludowy w Kościelisku
Kapela Maliszów
Polaniorze
Gooral

 

21.10.2018 | godzina 18:00
Dom Ludowy w Kościelisku
Niewte
Dagadana
Tęgie Chłopy

 

06.11.2018 | godzina 20:00
Kościół św. Kazimierza w Kościelisku
Trebunie Tutki & Quintet Urmuli - "Duch Gór"

Po koncertach w Domu Ludowym będzie After Party w Karczmie Polany!

Bilety:

19.10. – Restauracja Ziębówka | Witów 304a przy Dolinie Chochołowskiej
wstęp wolny

20 i 21.10 – Dom Ludowy w Kościelisku
bilet 1 dniowy – 30 zł
karnet 2 dniowy – 40 zł

06.11. - Kościół św. Kazimierza w Kościelisku
bilety – 30 zł

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.