Kościelisko
Wiadomości
Odszedł za Niebieską Grań potomek Sabały
Autor: Adam Kitkowski
Kilka dni temu odszedł za Niebieską Grań Józef Krzeptowski-Jasinek (miał (85 lat), praprawnuk słynnego Sabały. Tak jak Henryk Sienkiewicz przeniósł Jana Krzeptowskiego-Sabałę do literatury pięknej, tak potomek Sabały przenosił na karty kolejnych tomów cyklu „Genealogia Rodów Podhala” zacne postaci górali tatrzańskich. Oprócz tego pisywał o różnych sprawach Skalnej Ziemi. Dzielnie wspomagała go w tych opisach małżonka, Maria. Józef Krzeptowski urodził się w 1931 roku w Kościelisku. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Liceum Księży Misjonarzy w Krakowie. Następnie podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i otrzymał tytuł inżyniera budownictwa lądowego. Po latach studiował również na Akademii Rolniczej w Krakowie.
W latach 1955-1985 pracował na stanowiskach kierowniczych, m. in w: Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych w Kielcach, Krakowskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Krakowie, Rejonie Dróg Publicznych w Wadowicach. Wykonał około 400 projektów dróg i mostów.
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku był nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum Budowlanym w Zakopanem.
Od młodości udzielał się społecznie i politycznie, należał, m. in. do: Rady Rewolucyjnej w Kościelisku (1956r.), NSZZ „Solidarność” w Krakowie (od 1980r.), Związku Podhalan w Północnej Ameryce - koło Biały Dunajec oraz koło Wierchy (członek honorowy).
Józef Krzeptowski był stypendystą ministra kultury RP (1984r.), Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1986r.) oraz słowackiego ministra kultury. Za swoją wieloletnią działalność na niwie kultury otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony działacz kultury”, złotą odznakę Związku Podhalan w Północnej Ameryce.
Jego pasją przez całe życie była literatura, szczególnie regionu Podhala i Tatr oraz zagadnienia osadnictwa na Podtatrzu. Był autorem kilku publikacji książkowych i autorem około 200 artykułów, np.: Zakopane. Czterysta lat dziejów, autor rozdziału dotyczącego genealogii rodu Gąsieniców (Kraków 1991), oraz wspólnie z żoną: Niedoszły Juhas (Kościelisko 1991), Podhalanie w Chicago (Warszawa 1990), Genealogia Rodu Gąsieniców w Zakopanem (Kraków 1997), Genealogia Rodów Sołtysich na Podhalu (Kościelisko 1998), Genealogia Rodu Bachledów w Zakopanem (Kościelisko 2000), Genealogia Rodów Zakopiańskich i Olczyskich T.I i II (Zakopane 2006).
Cześć Jego Pamięci. Requiescat in pace.
P.S. Miałem przyjemność wielokrotnie prowadzić z Nim pogawędki o literaturze regionalnej na posiadach w Zakopanem i zachowam Go z wdzięcznością w mojej pamięci.
Adam Kitkowski (na podst. Słownika Biograficznego „Podhalanie”,t.1)
- Aniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Okładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł