Kościelisko
Wiadomości
Międzynarodowe spotkanie Twin Town 2015 w Kościelisku za nami!
Autor: Maciej Stasiński
W dniach od 2 do 6 września 2015 roku Kościelisko gościło ponad 70 osób z 9 gmin i 8 państw europejskich w ramach projektu Twin Town. To już drugie spotkanie przedstawicieli Finlandii, Szwecji, Belgii, Niemiec, Estonii, Łotwy, Słowacji i Polski odbywające się w Kościelisku. Zadzierzgnięta w 2004 roku współpraca bliźniacza obfituje corocznymi spotkaniami przedstawicieli samorządów gmin Orimattila, Östhammar, Durbuy, Weissenburg, Valga, Valka, Tvrdosin, Kobylnica i Kościelisko oraz młodzieży z tych miejscowości.
Tematem przewodnim spotkania w Kościelisku było Zaangażowanie i uczestnictwo obywateli w kształtowaniu obszarów NATURA 2000 w ich regionie lub państwie, a spotkanie to było możliwe dzięki sfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”.
Wszystkich uczestników spotkania przywitał w dniu przyjazdu Wójt gminy Kościelisko, Bohdan Pitoń . Podczas wspólnej biesiady wystąpił zespół folklorystyczny Polaniorze . W czwartek 3 września nastąpiło uroczyste otwarcie seminarium, którego dokonał Wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i przewodniczący Rady Gminy Kościelisko Roman Krupa. Do tematyki sieci obszarów NATURA 2000 wprowadziła uczestników swoją prelekcją przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie - Mariola Mroczka. Następnie miejsce miały prezentacje delegacji dorosłych, podczas których samorządowcy pokazali jak w ich gminie i kraju wygląda współudział obywateli w tworzeniu obszarów Natura 2000. Po południu uczestnicy seminarium udali się na wycieczkę do Zakopanego – stolicy Polskich Tatr, a następnie uczestniczyli w zmaganiach sportowych na stadionie biathlonowym w Kościelisku. Młodzi i starsi integrowali się podczas sztafet biathlonowych oraz pojedynku strzeleckiego, a następnie wspólnego grilowania. Piątek rozpoczął się wspólną wycieczką do Krakowa – miasta królów polskich, jednego z najważniejszych historycznie miejsc naszego kraju, a jednocześnie stolicy województwa małopolskiego. Tutaj pokazaliśmy naszym przyjaciołom najważniejsze dla Polaków miejsca, a następnie młodzież udała się do pracowni Informacji Młodzieżowej i Edukacji Samorządowej EURODESK POLSKA, gdzie uczestniczyła w lekcji unijnej na temat ‘Młodzież ma głos”. Po tak intensywnie spędzonym dniu młodzież odpoczywała wspólnie się bawiąc na dyskotece, a dorośli mieli okazję podyskutować na nurtujące ich tematy. Sobota rozpoczęła się od Prelekcji przedstawiciela dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat ochrony środowiska i pozyskiwania środków unijnych na remonty szlaków tatrzańskich. Ten dzień to okazja do przedstawienia przez młodzież wcześniej przygotowanych prezentacji na temat „Obszary natura 2000 w moim regionie lub państwie – wiedza generuje ochronę”. Po obiedzie uczestnicy Twin Town Meeting Kościelisko 2015 udali się na wycieczkę, na jeden z tatrzańskich szczytów – Kasprowy Wierch, gdzie mogli w praktyce sprawdzić jak na rozwój tatrzańskich szlaków i ochronę środowiska wpływa pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej jednocześnie podziwiając piękno Tatr. Sobota to również dzień służący podsumowaniom. W następnym dniu, w niedzielę, wszyscy uczestnicy spotkania w Kościelisku udali się do swoich domów. Podczas uroczystej sobotniej kolacji zgromadzeni podsumowali całoroczną współpracę i spotkanie w Kościelisku. Kolację uświetnił koncert folkowego duetu Hania Malacina Karpiel i Arkadiusz Wiech. Jak zwykle przy takich spotkaniach padło wiele ciepłych słów ze strony poszczególnych uczestników, a Wójt Gminy Kościelisko przekazał symboliczne nakrycie głowy, które podczas naszych kolejnych spotkań dzierży organizator meetingu odbywającego się właśnie w tym roku, kolejnej gminie, która zobowiązała się do zorganizowania spotkania w roku 2016. Tą gminą będzie belgijskie Durbuy.
Czas w Kościelisku spędzony z naszymi przyjaciółmi na długo zapadnie w naszej pamięci, ale wiemy, że za rok spotkamy się znowu, rozmawiając na kolejne tak ważne dla naszych krajów i całej wspólnoty europejskiej tematy. Wszystkim dziękujemy za czas spędzony z nami. Zatem do zobaczenia za rok w Belgii.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Bransoletka "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm. 45 zł