Kościelisko
Kultura
III Wieczór Poetycki
Autor: Monika Stanisławska-Pitoń
5 października 2018 roku w Kościelisku w Izbie Twórczej Stanisława Nędzy-Kubińca w Kościelisku odbył się III Wieczór Poezji. Tematem przewodnim był patriotyzm, patriotyzm szeroko rozumiany, połączony z refleksjami z okazji Święta 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Czytane były utwory dawnych poetów: m.in. Stanisława Nędzy-Kubińca, Zbigniewa Herberta, Adama Asnyka, ale i współczesnych artystów- Andrzeja Bieniasa, Teresy Bachledy -Kominek i Anny Karpiel. Spotkanie otworzył pomysłodawca imprezy - Sołtys Mateusz Nędza-Kubiniec.
Na jego zaproszenie tak jak w zeszłym roku odpowiedzieli Artyści Teatru Witkacego. W tym roku gościliśmy Andrzeja Bieniasa, znakomitego aktora, znanego zakopiańskiej publiczności z wielu wybitnych kreacji na scenie naszego niezwykłego Teatru. Mieliśmy niepowtarzalną okazję usłyszeć jego doskonałe interpretacje utworów patriotycznych a także zapoznać sie z jego twórczością w tej tematyce. Aktor rozpoczął wierszem Zbigniewa Herberta "Modlitwa ludzi wolnych". Motyw wolności poruszany był tego wieczoru często. Profesor Anna Mlekodaj, znana popularyzatorka kultury Podhala, dokonała analizy wolności w odniesieniu do ślebody. Dowiedzieliśmy się wiele o wartościach. I że Ojczyzna i patriotyzm to uczucie. Nikogo się do nich nie zmusi, trzeba je nosić w sercu. Z własnymi utworami wystąpiły wspaniałe góralskie poetki: Teresa Bachleda-Kominek i Anna Karpiel. Teresa Bachleda Kominek mieszka na Cyrhli, ale jak sama przyznała kocha Kościelisko. Wzruszająco opowiadała o ślebodzie, czasach komunizmu i miłości do poezji. O tym że w trudnych czasach "kciało nam sie tej wolności jako wody z potoka". Anna Karpiel czytała swoje wiersze opowiadające o trudnej , najnowszej historii Polski. Nie zabrakło też wspomnienia patrona tego wieczoru- dziadka Gospodarza, Stanisława Nędzy-Kubińca, , poety i prozaika, rolnika i cieśli, długoletniego samorządowca i wójta, żołnierza i jeńca na Syberii, działacza i prezesa Związku Podhalan i ZSL, w 1957-61 posła na Sejm.
Wiersze Stanisława Nędzy-Kubińca prezentował Jego Wnuk, Mateusz, pani Profesor Anna Mlekodaj, i przedstawicielka młodego pokolenia Joanna Krzeptowska-Jasinek. Młoda Artystka wykonała utwór "Cieniom Józka Krzeptowskiego".
Wspominaliśmy też duchownych, którzy oddali życie za Ojczyznę, m.in. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę i tych, którzy zginęli na wschodzie. Opowiadał nam o nich redemptorysta, ojciec Jakub.
Kolejnym wzruszającym momentem było wystąpienie Janiny Sichelskiej , jej opowieść o czasach wojny i deklamacja wiersza który pamiętała z czasów okupacji. Z Francji przyjechała pani Teresa Schabowska z Paryża, która podarowała do zbiorów Muzeum karykaturę Marszałka Piłsudskiego.
Pięknie nam zagrali: Andrzej Karpiel Replon, Wojciech Stanuch, Maciej Obrochta z Budzówki, Wojciech Leśniak i Kasia Stanuch.
Dużą pomoc i wsparcie okazał GOKR w Kościelisku i jego Dyrektor Małgorzata Karpiel-Bzdyk, za co organizatorzy serdecznie dziękują.
W gościnnych progach domu Marty i Mateusza Nędzy-Kubińców, oprócz wspaniałego poczęstunku dostaliśmy potężną dawkę emocji. Bo wolność nie jest człowiekowi dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać. Bo tak góralska śleboda jak i wolność, która jest w sercu każdego człowieka to wartości, które trzeba pielęgnować i które trzeba przekazywać młodemu pokoleniu.
Do zobaczenia za rok!
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Okładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...30 zł