Kościelisko
Kultura
„Powrót” Stanisława Nędzy Kubińca
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Na Nędzówce, w Kościelisku u Kubińców odbyła się promocja tomu poezji Stanisława Nędzy-Kubińca, znanego działacza podhalańskiego, który w latach 1915-1918 służył w armii austriackiej, w latach 1918-1920 w Wojsku Polskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1920-1922 przebywał w radzieckiej niewoli a w latach 1957- 1961 był posłem na sejm PRL z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. „Powrót” Stanisława Nędzy Kubińca – bo taki tytuł nosi wybór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów podhalańskich, „poety chłopskiego” jak sam siebie określał, nastąpił za sprawą jego wnuka, sołtysa wsi Kościelisko- Mateusza Nędzy-Kubińca, jego żony Marty, przy pomocy dr hab. Anny Mlekodaj, znawczyni literatury Podhala, która dokonała redakcji i opracowania.
Starannie wydana przez Mateusza i Martę Nędzę-Kubińców w Wydawnictwie Zachylina publikacja opatrzona jest zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego.
Podczas promocji o autorze mówiła prof.Anna Mlekodaj przybliżając zebranym postać działacza chłopskiego i ludowego poety uznanego przez najwybitniejszych krytyków i historyków literatury polskiej, takich jak Stanisław Pigoń czy Jacek Kolbuszewski. Chłopski poeta , członek Związku Literatów Polskich zostaje przypomniany w czterdziestą rocznicę śmierci, a wybór wierszy zawiera oprócz tekstów znanych także wiersze do tej pory niepublikowane.
Podczas promocji grała muzyka ,,Polaniorzy”, śpiewały dziewczęta z rodziny Kubińców.
Książka jest do nabycia podczas Bożonarodzeniowych Targów Sztuki Ludowej w Galerii Czerwony Dwór w Zakopanem przy ul.Kasprusie 27 (od 10 grudnia 2016) oraz u sołtysa Mateusza Nędzy-Kubińca tel. 601 565 565.
- Okładka na zeszyt IV
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
30 zł - Śpiewki i nuty - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...
40 zł - Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł
- Posiady u Mateusza Nędzy-Kubińca w KościeliskuAutor zdjęć: Piotr Korczakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 16