Kościelisko
Kultura
Majowe Granie
Autor: Narcyz Sadłoń, Dariusz Galica
- To najciekawsze wydarzenie muzyczne w jakim uczestniczyłam, niezapomniany koncert. – takie i podobnie pozytywne opinie można było usłyszeć po zakończeniu XIII Majowego Grania w Domu Ludowym w Kościelisku, który zgromadził na scenie gwiazdy muzyki folkowej, a publiczność przybyła w takiej ilości, że ściany skromnej „Ludówki” wszystkich nie pomieściły.
Majowe Granie to dziś już wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz imprez muzycznych w Kościelisku i na Podhalu. Impreza znana jest w całej Polsce, co potwierdza nie tylko obecność ogólnopolskich mediów, ale również skład publiczności. W tym roku koncert zaszczycili obecnością widzowie z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Gdańska, a także z Bratysławy i Wiednia. Podczas tegorocznego XIII koncertu, na zaproszenie Fundacji Majowe Granie, tradycyjnie zagrali uczniowie i przyjaciele Marka Łabonowicza Mai, którego pamięci poświęcony jest koncert. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że dobro potrafi przekraczać granice śmierci. Potwierdził to Szymon Bafia, kolega Marka, występując z jedynym na Podhalu zespołem dudziarskim, któremu towarzyszył zespół Zornica.
Agata Siemaszko, znana w Polsce i poza granicami artystka obdarzona fenomenalnym głosem, zaczynała swoją karierę muzyczną również pod okiem Marka Łabunowicza. Dziś rozwija swój talent na Słowacji, ale koncertuje w wielu innych krajach. Podczas XIII Majowego Grania w Kościelisku wystąpiła w autorskim programie muzycznym ze słowackim duetem cymbały – pianino.
Mocnym uderzeniem rozpoczął się występ zespołu Siwy Dym. Ich obecność na scenach Kościeliska nie jest zaskoczeniem. Piotr Majerczyk i Grzegorz Pintscher, tworzący fundament zespołu, wspólnie grywali z Markiem.
Momentem kulminacyjnym koncertu był niepowtarzalny występ zespołu Brathanki w towarzystwie Hani Rybki.
* Ten koncert u was, w górach, ma w sobie jakąś magię. Cieszymy się, że razem z wami wspominamy dzisiaj Marka, z którym przecież tutaj zaczęliśmy grać. Od występów w tym miejscu wszystko się zaczęło - mówił Stefan Błaszczyński z zespołu Brathanki.
Zespół regionalny Polaniorze z Kościeliska, pod kierownictwem Marii i Stanisława Krupa, w świetnym stylu doprowadził koncert do finału. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego polaniorskiego akcentu, zespołu, w którym Marek Łabunowicz dojrzewał muzycznie i był związany przez całe swoje życie muzykanckie.
XIII Majowe Granie zgromadziło rekordową liczbę widzów. Jakość programu muzycznego zaspokoiła nawet najbardziej wyszukane gusta. Mimo tego, że koncert trwał ponad cztery godziny, sala pozostawała wypełniona do granic możliwości.
Podczas tegorocznych wydarzeń związanych z Fundacją Majowe Granie, koncert był najmocniejszym, choć nie jedynym punktem. Dzień wcześniej odbył się regionalny bal charytatywny. Zaproszeni goście spotkali się w kameralnych warunkach Domu Ludowego w Kościelisku, gdzie twórcza zabawa trwała do białego rana. Muzycznie towarzyszył gościom balu zespół Holof, a urozmaiciły noc występy zespołu Tabor i pokazy umiejętności barmańskich Tomasza Nosala. Zgodnie z tradycją balu, w trakcie odbyła się licytacja dzieł sztuki darczyńców fundacji. Wiele emocji wzbudziło licytowanie „złóbcoków”, pierwszego instrumentu własnoręcznie wykonanego przez Hanię Łabunowicz Majową, córkę Marka. Dochód z balu i licytacji został przeznaczony na cele statutowe Fundacji.
Trzecim ważnym wydarzeniem tegorocznego XIII Majowego Grania był wernisaż i wystawa fotografii „Grześ wczoraj i dziś – spotkania na szczycie”. Dzielenie się wspomnieniami i wspólne oglądanie fotografii były wspaniałym upamiętnieniem ponad dwudziestoletniej tradycji polsko-słowackich spotkań na szczycie Grzesia w Tatrach Zachodnich, które dziś urastają do rozmiarów legendy.
Koncert, wystawa i bal charytatywny zorganizowane zostały przez Fundację dla upamiętnienia osoby tragicznie zmarłego muzykanta, harcerza i ratownika TOPR Marka Łabunowicza „Mai”. Pamiętający go podkreślają, że był osobą przekazującą radość życia otoczeniu. Chętnie dzielił się z innymi tym, co umiał. Dzisiaj życiową pasję Marka kontynuują jego najbliżsi i przyjaciele w Fundacji Majowe Granie, która od ponad dwóch lat prowadzi również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z regionu. Na ten cel pozyskuje środki od darczyńców, a każda złotówka pozyskana z koncertu, przekazywana jest na realizację celów statutowych Fundacji. Niezwykłej pomocy udziela organizatorom każdego roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Od początku istnienia, koncert Majowe Granie objęty jest patronatem Związku Podhalan Oddział Kościelisko oraz Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku. Przez wiele lat wraz z Zespołem Góralskim Polaniorze byli oni współorganizatorami i gospodarzami koncertu.
* XIII Majowe Granie mogło się odbyć, bo jesteście z nami. Przyjmijcie nasze podziękowania za Waszą obecność, za dar Waszych serc. Zebrane środki pozwolą nam kolejny rok pokazywać dzieciom, jak wiele piękna nas otacza i jak ważna jest nasza tradycja - mówiła Małgorzata Sadłoń, kiedyś żona Marka, dzisiaj sekretarz Fundacji.
Organizatorzy pragną szczególnie podziękować:
Restauracjom: Góralska Tradycja, Gazdówka, Javoriana, Tratoria Adamo, Ziebówka.
Karczmom: Zohylina Wyźnio i Niźnio, Muzykancko, Polany, Sywor.
Krainie Smaku Grzegorza Lelka, Cukierni Samanta, Hurtowni Brutal, Piekarni Karpiel Andrzej, Manuel Caffe, Mleczarni Mlekowita.
Firmom i instytucjom: PZU, Grupa Trip, Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelisku, Tatrzański Park Narodowy, DobreMiejsce.pl, Stowarzyszenie WARTKO, Gorsecik, Nasamed, Schronisko Chochołowska, Schronisko Ornak, Poligrafia Widmo, Korzeniowski & Krzeptowski, Hair Studio – Celina Rapacz, Creative Nails Brzoskowska - Nosal.
Urzędom: Gmina Kościelisko, Starostwo Powiatowe, Miasto Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego.
Firmom i osobom, które uczestniczyły w obsłudze wydarzeń: Foto Wojas, Labstudio Krzysztof Lewit, By Mouse - pracownia graficzna Małgorzaty Chyc, Marcin Słodyczka, Efer Stanisław i Teresa Karpiel, Kata Cota - Katarzyna Krzysztof, Zofia Kubiniec-Stanuch, Magdalena i Marcin Rząsa, Bożena Świderska–Środa Pracownia nad Rzeką, Danuta i Andrzej Karpiel, Dorota Różak, Bożena Czuj, Józefa i Marcin Zubek, Katarzyna Gąsienica –Mracielnik, Ula Krzeptowska, Anna Łabunowicz, Edward Lichota, Jan Krzysztof junior, Kora Słodyczka, Magdalena i Arek Godula, Maria Lassak-Stępień, Weronika Karpiel, Piotr Klamerus, Halina Curlej, Andrzej Gut – Mostowy poseł RP, Bożena Doleżuchowicz - Mickiewicz, Joanna Strączek - Bojda, Basia Waliczek.
Podziękowania za przygotowanie wystawy: Anna Karpiel - Semberecka, Agata Pitoń, Vlado i Dana Zuffa, Marek Jenner, Grzegorz Momot, Ewelina Celej.
Wolontariusze: Ania, Hania, Justyna, Weronika, Karolina, Klimek, Marcin, Wojtek oraz Staszek pod opieką Pana Romka.
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...40 zł
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł