Kościelisko
Kultura
Projekt Tatry łączą, a nie dzielą
Autor: Maria Jamrych - GOKR Kościelisko
Odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Gminy Kościelisko i Miasta Twardoszyn”.
Na terenie obu gmin trwa realizacja projektu. Poza głównym celem jakim jest modernizacja dwóch centrów kultury zlokalizowanych po dwóch stronach granicy polsko-słowackiej, przewidziano również cykl spotkań kulturalno – społecznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniach 22 – 25.09.2009 r. Był to wspólny wyjazd młodzieży z klas IV – VI szkoły podstawowej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się uczniowie z Gminy Kościelisko, po 15 osób z każdej szkoły oraz uczniowie szkoły z Miasta Twardoszyn. Pierwsze dwa dni młodzież z Polski gościła na Słowacji zwiedzając Jaskinię Demianovską, Orawski Zamek, gotycki kościół Wszystkich Świętych w Twardoszynie. Była też wycieczka do jeziorek pod Rohaczami, zwiedzanie skansenu Orawska Dziedzina. W programie nie zabrakło wizyty w termalnych kąpieliskach w Oravicach, gdzie nieopodal w Chacie Orawice zakwaterowana była polska grupa. Po dwóch dniach goszczenia naszej młodzieży na Słowacji, przyszedł czas na zapoznanie Słowaków z pięknem naszych terenów i kultury. Dwudniowe wędrowanie i wspólne ognisko na Sywarnem, bo tam w czasie pobytu mieszkała grupa ze Słowacji, bardzo zintegrowało jednych i drugich. Kolejne dni i piękna pogoda pozwoliły na dalsze zwiedzanie. Młodzież odbyła wycieczkę z przewodnikiem do Doliny Chochołowskiej szlakiem Jana Pawła II. Tego samego dnia po południu miała miejsce prezentacja stroju góralskiego i kultury podhalańskiej oraz występ zespołu regionalnego.
W piątek Słowacy już sami, bez grupy polskiej, odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach, a następnie to, co wzbudziło największe emocje - pobyt na skoczni narciarskiej Wielkiej Krokwi podczas treningu. Młodzież słowacka zakończyła swój pobyt w Gminie Kościelisko odwiedzinami szkoły w Dzianiszu, żegnając się ze swoimi kolegami i koleżankami.
Realizowany w ten sposób projekt niewątpliwie wpływa na integracje społeczną mieszkańców obu terenów przygranicznych. Wymiana młodzieży, wspólne wyjazdy, zwiedzanie i poznawanie terenów obu gmin, będą niewątpliwie motorem do rozwoju dalszej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, społecznymi, gospodarczymi i biznesowymi z terenów przygranicznych.
Projekt pod nazwą „Tatry łączą, a nie dzielą – wspólne działania władz samorządowych gwarancją trwałego rozwoju Miasta Tvrdošin i Gminy Kościelisko” jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013.
- KamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm. 80 zł
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł