Kasprowy Wierch
Góry
VI Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W niedzielę miłośnicy Tatr i Kasprowego Wierchu, narciarze, turyści, ratownicy górscy, przewodnicy tatrzańscy i pracownicy kolejki spotkali się po raz szósty na Mszy św. Burza i grad uniemożliwiły jej odprawienie na szczycie Kasprowego, dlatego wszyscy uczestnicy schronili się w budynku górnej stacji kolejki. Mszę św. koncelebrował ks. kardynał Kazimierz Nycz. Jako gość honorowy spotkania został on obdarowany m.in. fragmentem starej liny nośnej kolei na Kasprowy Wierch – symbolizującej więzi łączące przyjaciół tej góry. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali poczęstunek i upominek - film DVD pt. „Nasz Kasprowy”.
Pierwsze Spotkanie odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co roku (z wyjątkiem 2011 r.) na szczycie końcem kwietnia lub początkiem maja zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska związane z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są seniorzy - pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR.
Jedną z takich osób szczególnie związanych z Kasprowym Wierchem jest Barbara Grocholska Kurkowiak - narciarka, alpejka, trenerka i dwukrotna olimpijka, która do Zakopanego przyjechała po Powstaniu Warszawskim, w którym brała udział jako sanitariuszka.
- Miałam tu leczyć astmę i chodzić do liceum gospodarczego w Kuźnicach. Od razu jednak zakochałam się w górach i w nich spędzałam więcej czasu, niż w szkole. Trafiłam też na kurs narciarski, a potem do klubu. To był mój początek gór i nart. I początek związku z Kasprowym, gdzie jeździłam jako zawodniczka przez ponad 25 lat – wspominała Barbara Grocholska-Kurkowiak.
Organizatorem i duszą wydarzenia jest Rafał Sonik - przedsiębiorca, twórca projektu Nasz Kasprowy, sportowiec, czołowy zawodnik rajdu Dakar, który na Kasprowy wraca jak do domu.
- To jest najbardziej rozemocjonowane miejsce w Polsce. Jest tu najwięcej pozytywnych emocji. One łącza ludzi, tworząc z nas przyjaciół – wyjaśniał Rafał Sonik.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Janusz Majcher – burmistrz Zakopanego. Organizacja: Gemini Holdings, Gemini Park, naszkasprowy.pl, Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerzy: Polskie Koleje Linowe, TOPR, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta Zakopane, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Teatr im. Witkacego, Muzeum Tatrzańskie.
- Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- VI Spotkanie Przyjaciół Kasprowego WierchuAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 82 - Kasprowy Wierch - dawniej...Autor zdjęć: Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiegoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 9