Jabłonka
Kultura
Szkoła muzyczna z Niemiec na Orawie
Autor: Maciej Rutkowski
Na Orawę przybyła 40 osobowa grupa niemieckiej młodzieży ze Szkoły Muzycznej Agundo z Erpel w Nadrenii. Przyjechali na zaproszenie Orawskiej Szkoły Muzycznej w Jabłonce, aby wziąć udział we wspólnym projekcie pt. Muzykowanie z przyjaciółmi (Musizieren mit Freunden). W dniach 14 i 15 czerwca muzycy z Niemiec wykonali wspólnie z młodzieżą polską dwa koncerty – w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce oraz w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej. Wcześniej zwiedzili Kraków i Wieliczkę, gdzie również koncertowali.
W wykonaniu połączonych orkiestr obu szkół usłyszeliśmy szlagiery muzyki filmowej, standardy muzyki jazzowej i gospel w aranżacji na zespół instrumentów dętych AGUNDO BRASS oraz muzykę klasyczną graną przez solistów obu szkół. W programie nie zabrakło akcentów rodzimych. Na zakończenie obu koncertów instrumentaliści z towarzyszeniem sześćdziesięcioosobowego chóru Orawskiej Szkoły Muzycznej wykonali wspólnie, skomponowany na tę okazję utwór, składający się z narodowych i regionalnych pieśni. Owacyjnie przyjęto zwłaszcza część, w której wszyscy wykonawcy, w tym Niemcy, zaśpiewali Orawę, również polskie dzieci imponująco po niemiecku wyśpiewały reńską pieśń Da, wo die sieben Berge.
Uczniowie szkoły z Erpel podczas pobytu w Polsce spędzali czas nie tylko na koncertowaniu. Mieli możliwość bliższego poznania kultury regionu Orawy poprzez zwiedzanie zabytkowego kościółka w Orawce, czy uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, gdzie uczyli się piec chleb, obrabiać len i robić szmaciane lalki. Musiał się oczywiście znaleźć czas na ognisko oraz gry, tańce, i zabawy integrujące polskich i niemieckich rówieśników.
Młodzież niemiecka jest zachwycona polską Orawą, jej krajobrazem, kulturą, wszechobecną muzyką, a przede wszystkim gościnnością gospodarzy – mówi pochodząca z Krakowa dyrektorka niemieckiej szkoły AGUNDO Agnieszka Sokół-Arz, inicjatorka projektu –zawiązane zostały nowe znajomości i przyjaźnie, nie wykluczamy ponownej wizyty.
- Jestem zadowolony ze wspólnego projektu – odpowiada Krzysztof Leksycki, dyrektor Orawskiej Szkoły Muzycznej i współorganizator projektu – otrzymaliśmy zaproszenie od zaprzyjaźnionej szkoły i mamy zamiar kontynuować współpracę.
- Bransoletka "Z pirytem"
Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
50 zł - Spinka góralska XX
Metalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm.
220 zł - Aniołek mały III
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
10 zł