Kasprowy Wierch
Góry
5 Msza Święta Narciarzy na Kasprowym Wierchu
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
6 maja już po raz piąty na szczycie Kasprowego Wierchu spotkali się miłośnicy tej góry. Najpierw mieli oni okazję podyskutować o przyszłości Kasprowego i planowanej prywatyzacji PKL-u, a następnie tradycyjnie już przy polowym ołtarzu odprawiona została Msza Święta. Po niej odbyła się premiera filmu „Ludzie Kasprowego” i poczęstunek. Spotkanie zakończyło sezon zimowy 2011/2012. Była to ostania okazja, by pojeździć na nartach. Od 7 maja kolej krzesełkowa w Kotle Gąsienicowym jest już zamknięta.
Inicjatorem spotkań miłośników Kasprowego Wierchu jest Rafał Sonik - biznesmen, społecznik, sportowiec - pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar. Od lat integruje on środowisko narciarzy i wszystkich związanych z Kasprowym i kolejką, jest też pomysłodawcą portalu www.naszkasprowy.pl
Pierwsze Spotkanie na Kasprowym odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co rok (z wyjątkiem 2011 r.) na szczycie końcem kwietnia lub początkiem maja zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska. Wśród uczestników nie może oczywiście zabraknąć narciarzy. Są także pracownicy kolejki, TOPR-u, TPN-u, przewodnicy tatrzańscy, przedstawiciele władz Zakopanego i wiele innych osób związanych z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są seniorzy - pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR oraz inne wyjątkowe osobowości. Ze spotkaniem wiąże się kilka ważnych tradycji - przed Mszą św. wspomina się tych, którzy w ostatnim czasie odeszli, na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy stają do pamiątkowego zdjęcia, co roku też zasłużone osoby nagradzane są symbolicznym fragmentem liny pochodzącej ze starej kolejki. W tym roku z rąk Rafała Sonika otrzymała ją Marta Fogler – prezes Towarzystwa Przyjaciół Narciarstwa i Przyrody.
Mszę św. odprawił ojciec Marcin Dąbkowicz z Sanktuarium na Wiktorówkach. O oprawę muzyczną zadbały siostry Albertynki, muzykanci z Piotrem Majerczykiem na czele oraz Jacek Wójcicki.
Zaprezentowany na koniec spotkania film „Ludzie Kasprowego” opowiadał o tych, którzy wiele lat swojego życia przepracowali na kolejce i w obserwatorium, spędzili na narciarskich trasach, o sportowcach i olimpijczykach. Wielu z nich już odeszło.
Pomysłodawcą i producentem filmu jest Rafał Sonik, a realizatorami – Wojciech Szatkowski, Agnieszka Szymaszek i Leszek Salamoński.
Realizatorzy filmu serdecznie dziękują za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Są to: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Polskie Koleje Linowe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB Oddział w Krakowie, Paweł Murzyn, Stanisław i Anna Pieron, Mieczysław Król Łęgowski, Apoloniusz Rajwa, Michał Trzebunia, Maciej Stasiński, rodziny bohaterów filmu.
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Torebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...160 zł
- 5 Msza Święta Narciarzy na Kasprowym WierchuAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 120