PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

100. rocznica zdobycia południowej ściany Zamarłej Turni

Środa, 21 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

100. rocznica zdobycia południowej ściany Zamarłej TurniW piątek 23 lipca 2010 r. mija 100. rocznica zdobycia południowej ściany Zamarłej Turni. Przy grobie jednego ze zdobywców tej ściany, Stanisława Zdyba, na Nowym Cmentarzu zakopiańskim odbędą się uroczystości związane z tą ważną dla historii taternictwa rocznicą. Inicjatorem spotkania, które rozpocznie się w piątek o godzinie 12, jest przewodnik tatrzański Apoloniusz Rajwa. 23 lipca 1910 r. zakopiańscy wspinacze, jednocześnie wszyscy dobrzy narciarze i ratownicy TOPR, stanęli u stóp ściany, dotąd niezdobytej i będącej symbolem niedostępności dla ówczesnych taterników. U stóp Zamarłej Turni. Byli to: Henryk Bednarski, Józef Lesiecki, Leon Loria i Stanisław Zdyb, którzy rozwinęli linę i przeszli urwisko, podwyższając stopień trudności w taternictwie o kolejny stopień - „nadzwyczaj trudno”, co stało się uznanym przez historyków taternictwa przełomem w dziejach taternictwa. Bednarski prowadził na linie, dlatego słusznie nazwano tą drogę „drogą Bednarskiego” (szczegółowy opis tej drogi znajduje się w przewodniku taternickim Witolda H. Paryskiego, t. 2).


Zresztą południowa ściana Zamarłej niedługo po zwycięskim przejściu dała o sobie znać złowrogim echem wielu wypadków, które pochłonęły kilka istnień ludzkich: Bronikowski, Szczuka, siostry Skotnicówne – to tylko niektóre ofiary Zamarłej. Ściana ciągle jednak wabiła najlepszych taterników, przyciągała  ku sobie wspinaczy trudnością i niedostępnością. Tak jest do dzisiaj.

Program uroczystości:

-godzina 11.50 – spotkanie przy bramie wejściowej Nowego Cmentarza zakopiańskiego

-godzina 12.00 – przemarsz do nagrobka Stanisława Zdyba. O zdobyciu południowej ściany Zamarłej Turni opowie Apoloniusz Rajwa, a o jednym ze zdobywców - Stanisławie Zdybie, opowie Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.