Czarna Góra
Kultura
Słońce nad Czarną Górą – zaświeciło strażakom
Autor: Jan Budz (Kulawski)
Czarna Góra to jedna z 15 wsi Polskiego Spisza wchodząca w skład gminy Bukowina Tatrzańska. Niedziela 14 lipca 2013 pod względem pogody nie zapowiadała się nadzwyczajnie. Przed południem jednak wyjaśniło się, a nad Czarna Górą i świętującymi w tym dniu strażakami pojawiły się promienie słońca. Pozwoliło to na uroczysty przemarsz okolicznych straży pożarnych z pocztami sztandarowymi i orkiestrą z Jurgowa na mszę do kościoła PW Trójcy Świętej.
W czasie mszy świętej modlono się o opiekę Bożą nad strażakami, ich rodzinami i lokalną społecznością. Poświęcono obraz na szkle malowany, podarowany przez ks. Władysława Podhalańskiego, przedstawiający wizerunek Św. Floriana. Na zakończenie mszy odśpiewano hymn Boże coś Polskę. Okazale i radośnie prezentował się również pochód strażaków od kościoła przez wieś w szyku marszowym na odcinku 1 kilometra pod nowo wybudowaną remizę OSP.W uroczystości brał udział także sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej. Szkoła sąsiaduje z remizą OSP, a młodzież chętnie angażuje się do współpracy.
Na zadaszoną na wszelki wypadek trybunę honorową przed remizą poproszeni zostali goście. Honory gospodarza pełnił Jan Budz, Naczelnik miejscowej OSP, zarazem radny i czarnogórski społecznik. Przywitał przybyłych parlamentarzystów - posła Edwarda Siarkę i senatora Stanisława Hodorowicza, władze i delegacje strażackie wraz z kapelanami na czele ks. Władysławem Pasternakiem, władze samorządowe gminne i powiatowe, zaproszone delegacje i poczty sztandarowe, sołtysów, sponsorów, sąsiadów, a także licznie zgromadzonych mieszkańców. Słowa wdzięczności skierował w szczególności do Stanisława Łukaszczyka Wójta Gminy i st. bryg. Józefa Galicy z-cy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Podziękował wszystkim za pomoc w budowie remizy, w jej wyposażeniu, a także wszystkim którzy ufundowali poświęcony w tym dniu sztandar. Sztandar odznaczony został przez Edwarda Siarkę, który zarazem jest prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.
Wzruszającym momentem było podniesienie na maszt bało-czerwonej flagi i odśpiewanie Hymnu Polski. Potem nastąpiła ceremonia poświęcenia sztandaru. Na sztandarze widnieją daty świadczące o 65 letniej działalności OSP w Czarnej Górze (1948-2013). Wspomniano strażaków założycieli (wśród nich Józefa Wacława) i budowniczych starej remizy, która z uwagi na stan techniczny została rozebrana. Podziękowano projektantowi Eugeniuszowi Gryglakowi, budowniczym nowej strażnicy oraz Polonii Amerykańskiej na czele z Stanisławem Sarną, która nie zapomniała o swojej wsi. Wspomniano także, że we wsi działa również druga jednostka - „Zagórą”. Przy okazji uroczystości strażaków uhonorowano wieloma odznaczeniami. Ważnym momentem było uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej remizy. Potem wszystkich zaproszono na obiad.
Strażacy i mieszkańcy Czarnej Góry nie kryli swego zadowolenia i satysfakcji z nowo oddanego obiektu. Jest to budynek funkcjonalny , nowoczesny i potrzebny. Poprzednia remiza wybudowana po wojnie była najgorszym technicznie obiektem strażackim na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Teraz z uwagi na wyposażenie i doświadczony zespół ludzi, jednostka z Czarnej Góry weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Wójt Stanisław Łukaszczyk chwalił Jan Budza, dla którego remiza stała się drugim domem. Swoim zaangażowaniem i pracą zasłużył na gratulacje. Szanują go i wspierają zarówno starzy, jak i młodzi strażacy, którym chętnie przekazuje swoją wiedzę. Wójt przypomniał też, że strażackie pasje odziedziczył po swoim ojcu, który również był niezwykle ofiarnym strażakiem.
Zatem wielkie Bóg zapłać tym wszystkim, którzy dzieło wykonali, i tym którzy razem dzielili się z nimi radością w lipcową niedzielę A.D 2013 świętując 65 – lecie działalności OSP Czarna Góra.
- Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...145 zł
- Spinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Słońce nad Czarną Górą – zaświeciło strażakomAutor zdjęć: Jan Budz (Kulawski)obejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 274