Chicago, Merrilville
Wiadomości
Jubileuszowa XXV Polonijna Piesza Pielgrzymka
Autor: Anna Zalińska
W dniu 11 sierpnia po raz 25 wyruszyła na swój szlak Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna z Chicago do Merrilville, IN. Hasłem tegorocznej pielgrzymki było słowo: „Wierzę”. Wiąże się ono z tematem zbliżającego się w całym Kościele katolickim Roku Wiary.
Pielgrzymkę rozpoczęto Mszą św. o godz. 7:30 rano w kościele pw. św. Michała w Chicago, uczestniczyło w niej wielu polonijnych księży w asyście ks. Bogusława Jaworowskiego – misjonarz św. Rodziny z Polski. Kościół był wypełniony pielgrzymami, bo zaraz po Mszy św. wyruszyliśmy w trasę jubileuszowej pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville IN. Jak co roku pielgrzymi idą nie tylko z Chicago i Illinois, bo także z innych stanów USA. Wierni w drogę zabierają ze sobą w małym plecaku: różaniec, modlitewnik, śpiewnik, chustę i znaczek, okrycie przeciwdeszczowe dokument świadczący o tożsamości.
Po Mszy świętej kilkutysięczna pielgrzymka wyruszyła przy wspaniałej, letniej, chociaż gorącej pogodzie na swój szlak do pierwszego noclegu w Sanktuarium Matki Boskiej Ludzmierskiej w Munster, IN, prowadzonym przez grupę polskich Karmelitów Bosych. Po trudzie całodniowej wędrówki, pielgrzymi zostali serdecznie powitani przez ojców Karmelitów. Wieczorem tego dnia pielgrzymi i wielu przybyłych wraz z nimi gośćmi uczestniczyli w wieczornej Eucharystii, uczestniczyło wielu przybyłych na nią księży, głównym celebransem był ks. Bogusław Jaworski misjonarz św. Rodziny z Polski, który wygłosił homilię, w asyście o. Przeora Franciszka Czaickiego.
Pielgrzymkę prowadził krzyż i kilka chorągwi niesionych przez pielgrzymów oraz wierni należących do grupy Jaśmin, rodzice z dziećmi jadącymi wózkami oraz tłumy pielgrzymów, prowadzących przez ochronę drogową i służbę ochronną i lekarską.
W pielgrzymce czynny udział modlitewny biorą księża, siostry zakonne, grupa modlitewna i muzyczna.
Wiele ludzi pomaga bezinteresownie sponsorując, dając troki, jadąc nimi, podając posiłki czy wodę, a może i sprzątając. Lekarze polonijni czuwają wiernie nad pielgrzymami.
Następnego dnia w niedzielę rano pielgrzymka wyruszyła w swój ostatni etap, prowadzący do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Merrilville, IN, prowadzonym przez polskich ojców Salwatorianów.
W niedzielę 12 sierpnia około godziny 1:00 po południu pielgrzymi dotarli do celu – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville.
Wiele osób przyjechało, by powitać pielgrzymów i uczestniczyć w pielgrzymkowej Eucharystii. Pielgrzymi przeszli trasę o długości: 32 mile (ok. 54 km). Pielgrzymka idzie bez względu na warunki atmosferyczne. W pielgrzymce szło ponad 6 tysięcy wiernych.
Uroczystą Msze świętą na zakończenie pielgrzymki sprawował razem z wieloma księżmi - duszpasterzami polonijnymi oraz przybyłymi specjalnie na tą okazję – pod przewodnictwem i z homilią Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego – Metropolita Lwowski, były osobisty sekretarz błogosławionego Jan Pawła II i obecnego Papieża Benedykta XVI, Jego Eminencja ks. Biskup Andrzej Wypych z Chicago i ks. Biskup Dale Melczek -Gary IN. Na Mszy św. odbyło się uroczyste przekazanie relikwii Bł. Jana Pawła II.
Pielgrzymka jest aktem wiary wspólnoty Kościoła. Aby podkreślić tę prawdę zwracamy się do siebie wzajemnie 'siostro' i 'bracie'. Starajmy się, aby te słowa nie były tylko pustym frazesem, ale by odpowiadała im troska o dobro innych pielgrzymów i osób spotkanych podczas pielgrzymki. Dla osób, które spotykamy jesteśmy w szczególny sposób świadkami miłości Chrystusa. Nakłada to na każdego z nas szczególną odpowiedzialność, aby nie zawieść pokładanego w nas zaufania. Celu naszego pielgrzymowania nie osiągnęlibyśmy bez pomocy ludzi dobrej woli na całej trasie.
Dlatego za każdy otrzymany dar dziękujemy dobrym słowem i modlitwą. Okazujemy serdeczność poprzez chrześcijańskie pozdrowienia. Nie stawiamy żadnych wymagań. W duchu wdzięczności przyjmujemy to, co nam ofiarują.
Piesza Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym podejmowanym z pobudek religijnych. Należy ją przeżywać w duchu modlitwy, wzajemnego szacunku, życzliwości, braterskiej pomocy i dyscypliny. Wzajemne odnoszenie się pielgrzymów do siebie powinien być oparte na chrześcijańskim przykazaniu miłości Boga i bliźniego
Pielgrzymka ma również charakter pokutny. W takim duchu pielgrzymi znoszą trudy pieszego pielgrzymowania oraz wszelkie pojawiające się niedogodności.
Pielgrzym powinien brać czynny udział w programie pielgrzymki (Msza Św., modlitwy, słuchanie konferencji, itp.) Uczestników Pielgrzymki obowiązuje właściwy ubiór - skromny, stosowny do religijnego charakteru pielgrzymki.
Od początku pielgrzymek szedł Leszek Kubera i ks. Józef Zuziak.
Serdeczne dzięki składamy Komitetowi Organizacyjnemu tej pielgrzymki, księżom, sponsorom, grupie muzycznej oraz służbie ochronnej i drogowej, a także i lekarskiej. Do zobaczenia znowu za rok.
Staropolskie Bóg Zapłać.
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Ludowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Spinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Jubileuszowa XXV Polonijna Piesza Pielgrzymka - cz. 1Autor zdjęć: Anna Zalińskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 124 - Jubileuszowa XXV Polonijna Piesza Pielgrzymka - cz. 2Autor zdjęć: Anna Zalińskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 93 - Jubileuszowa XXV Polonijna Piesza Pielgrzymka - cz. 3Autor zdjęć: Anna Zalińskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 139 - Jubileuszowa XXV Polonijna Piesza Pielgrzymka - cz. 4Autor zdjęć: Anna Zalińskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 47