Chabówka
Kultura
Dożynki w gminie Rabka-Zdrój
Autor: Joanna Lelek
21 sierpnia w Chabówce odbyły się gminne Dożynki, podczas których zaprezentowały się sołectwa Chabówka, Ponice, Rdzawka oraz zespoły „Majeranki” i „Robcusie”.
Protokół Jury
Konkursów Dożynkowych
Dożynki w gminie Rabka-Zdrój – Chabówka’2011
Jury w składzie:
Ks. Paweł Skowron – przedstawiciel sołectwa Chabówka
Anna Skawska-Kapłon – przedstawicielka sołectwa Ponice
Barbara Rapacz – przedstawicielka sołectwa Rdzawka
Renata Żaczek - przewodnicząca Komisji Ochrony środowiska, Rolnictwa i Utrzymania Czystości RM
Po obejrzeniu prezentacji dożynkowych sołectw Chabówka, Ponice, Rdzawka oraz zespołów „Majeranki” i „Robcusie” stwierdza, że wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością, oryginalnością, kunsztem i różnorodnością formy przy zachowaniu tradycji regionalnej. Każdy wieniec został wykonany z wykorzystaniem wszystkich zbóż występujących na naszym terenie: owsa, pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta oraz kwiatów ogrodowych i owoców.
Wieniec sołectwa Chabówka – w kształcie koła osadzonego na podstawie kolistej, zwieńczony krzyżem. W centrum serce z korona cierniową, w otoczce promieni z kłosów zboża na wzór serca Pana Jezusa.
Wieniec sołectwa Ponice - replika kościoła parafialnego z Ponic, ściany wyklejone ziarnami kaszy, schody z ziaren maku, postacie księdza i klęczącego parafianina, misterne ogrodzenie otaczające kościół wykonane ze słomy i warkoczy zbóż.
Wieniec sołectwa Rdzawka - w kształcie korony zwieńczonej krzyżem, w centrum wieńca bochenek chleba, udekorowany koszami kwiatów, jarzębiny i zbożami.
Wieniec zespołu „Majeranki” – w kształcie bramy z centralną, dużą postacią górala z ciupagą stojącego na pniaku, postać wyklejona ziarnami kasz, maku, siemienia lnianego, grochu, gorczycy. Całość ozdobiona kwiatami, zbożami i mchem.
Przyśpiewki wykonane w przez duże grupy śpiewacze z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Teksty chwalące trud rolnika i owoce jego pracy oraz księży, radnych, sołtysów, gospodynie wiejskie i inne osoby znaczące w społeczności sołectwa. W każdej prezentacji dominowały teksty mówiące o szacunku dla chleba, umiłowania ziemi i dziękczynienie do Boga za tegoroczne plony. Humorystyczne spojrzenie dotyczyło aktualnych spraw wiosek.
Jury proponuje, aby nie prezentować melodii obcych kulturowo, nie pochodzących z naszego regionu, tylko częściej sięgać do rodzimych, tradycyjnych przyśpiewek.
Jury postanowiło przyznać równorzędne nagrody w kwocie po 700 zł.
W konkursie stoisk dożynkowych i potraw regionalnych jury pragnie podkreślić przepiękną estetykę stoisk, różnorodność zaprezentowanych potraw regionalnych, wyśmienite ciasta i nalewki oraz tradycyjne wyroby mleczarskie i masarskie. Wystroje stołów dożynkowych tworzyły artystyczną całość z wykorzystaniem regionalnych serwet i obrusów, glinianych naczyń, kompozycjami kwiatów, ziół, owoców, warzyw i runa leśnego.
Jury przyznaje równorzędne nagrody w wysokości po 500 zł dla każdego sołectwa.
Jury serdecznie dziękuje organizatorom i wszystkim osobom współpracującym przy tegorocznych Dożynkach za przygotowanie tak pięknej uroczystości. Gratulujemy pani sołtys Renacie Wdówce i mieszkańcom Chabówki wspaniałej organizacji święta plonów.
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł