Bułgaria
Kultura
„Masquerade Festival - Kukerlandia 2017”
Autor: Maria Frączysta
Studencki góralski zespół „Młode Podhale” działający przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu działający pod kierownictwem Pauliny Peciak i Daniela Szewczyka uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu „Masquerade Festival - Kukerlandia 2017” w Jamboł w Bułgarii. To jedno z najstarszych bułgarskich miast, położone we wschodniej części Tracji nad brzegiem rzeki Tundża.
Festiwal kukerów pod nazwą „Kukerlandia 2017” ukazuje stare tradycje i zwyczaje bułgarskie wywodzące się z czasów przedchrześcijańskich. Kukeri w swych wyjątkowych maskach przepędzają złe duchy swoim rytualnym zachowaniem i zapewniają dobrobyt oraz szczęście ludziom i ziemi. Jest to też symboliczne pożegnanie zimy. Festiwal „Kukerlandia” odbywa się corocznie w mieście Jamboł, bierze w nim udział kilkadziesiąt grup kukerów z całej Bułgarii. W tym roku w festiwalu jako goście uczestniczyły zespoły z Korei, Macedonii i Polski. „Młode Podhale” zaprezentowało zwyczaje kolędnicze w bogatej oprawie śpiewu, tańca i muzyki. Występy miały miejsce podczas barwnego korowodu oraz na przygotowanych scenach. W czasie pobytu w Jamboł delegacje zaproszonych zespołów gościły u burmistrza miasta Georgiego Sławowa.
Odbyła się również uroczysta kolacja, na którą burmistrz zaprosił wszystkie zespoły. Była to okazja do nawiązania bliższych kontaktów oraz do zaprezentowania swoich umiejętności podczas spontanicznych występów.
W wolnym czasie zespół zwiedził Sozopol usytuowany na smukłym, skalistym półwyspie nad Morzem Czarnym. Chodząc krętymi uliczkami, podziwiając stare domy i przepiękne zabytki zespół zapoznał się z historią Bułgarii. Pierwsze ślady obecności człowieka w Sozopolu pochodzą sprzed epoki brązu. Do wieku VI p.n.e. nosiło nazwę Antheia. Następnie istniało jako greckie polis - miasto-państwo i nosiło nazwę Apollonia. Leżące nad Morzem Czarnym strategiczne miasto znalazło się kolejno pod panowaniem Rzymian. Istniejące od roku 681 państwo bułgarskie utraciło niepodległość w roku 1018, kiedy zostało podbite przez Bizancjum. W latach 1186–1398 istniało drugie państwo Bułgarów, po czym jego terytorium stało się częścią państwa osmańskiego. Bułgaria odzyskała niepodległość w roku 1876. Burzliwa historia pozostawiła więc ślady wielu kultur w Sozopolu.
Dla niektórych uczestników wyjazdu była to pierwsza okazja do zobaczenia Bułgarii i Morza Czarnego. Zespół podróżował w dniach 22 - 28 lutego 2017.
- Okładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł