Bułgaria
Kultura
Skalni w Bułgarii
Autor: Karolina Musiał, Tomasz Nowosiadło
Od 14 do 19 maja Zespół „Skalni” prezentował podhalański folklor podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Stara Planina „Balkan Folk” w Wielkim Tyrnowie (buł.: Велико Търново), – Bułgaria. Co roku w Festiwalu uczestniczy od 9 do 15 tysięcy muzyków, śpiewaków i tancerzy. Typową cechą Festiwalu jest to, że wszystkie występy rejestrowane są za pomocą profesjonalnych technik audio - telewizyjnych, a najlepsze z nich są wielokrotnie transmitowane przez ponad 50 telewizji kablowych i satelitarnych oraz w internetowej telewizji „tv eurofolk” pod adresem tv.eurofolk.com.
Wszystkie te działania realizują główny cel Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych (EAFF), czyli promowanie tradycyjnej sztuki ludowej z wykorzystaniem ogromnych możliwości massmediów.
Występy „Skalnych” zostały odebrane z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem nie tylko przez lokalną publiczność, lecz również przez Jury, które wyróżniło Zespół złotym medalem XVIII Międzynarodowego Festiwalu "Balkan Folk".
Oprócz występów członkowie Zespołu mieli okazję zwiedzenia pięknego miasta Wielkie Tyrnowo oraz jego okolicy.
Wielkie Tyrnowo to miasto w północno-środkowej Bułgarii. Często określane jako "Miasto carów”. Miasto położone jest nad rzeką Jantrą i jest znane jako historyczna stolica Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego, jest jednym z najstarszych miast Bułgarii. Uważane jest jako symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Lokalizacja miasta wymusiła szczególną, wyjątkowo ciasną zabudowę, sprawiając wrażenie, iż domy stoją jeden na drugim. Stare Miasto położone jest na trzech wzgórzach: Tsarevets, Trapezitsa i Sveta Gora. Obecnie Wielkie Tyrnowo jest stolicą obwodu (odpowiednik naszego województwa) i regionalnym centrum administracyjnym. Znajduje się tutaj jeden z najważniejszych Uniwersytetów w kraju.
Studencki Zespół Góralski „Skalni” został założony w 1952 przez podhalańską młodzież studiującą na krakowskich uczelniach. Obecnie działa przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Kierownikiem jest mgr Józef Brzuchacz, a siedzibą zespołu jest słynna „dziewiytnostka” – regionalna izba w Klubie Akademickim Arka przy al. 29 Listopada.
- Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm. 30 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...50 zł